Archiv Plus

Týdny po Mnichově aneb Učte se cizí jazyky

Archiv Plus

Týdny po Mnichově aneb Učte se cizí jazyky
Jan Syrový

Plus

Úkolem veřejně činných lidí po mnichovské tragédii z 30. září 1938 bylo podpořit morálku obyvatelstva v okleštěném státě, který se postupně přejmenoval na Česko-slovenskou republiku. Začala nedlouhá éra skomírání společného státu Čechů a Slováků.
Jan Sedmidubský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Umíme prohrávat? Taková byla klíčová otázka pro naši kapitulaci odevzdáním části státu Německu, a tedy přijetí Mnichova 30. září 938.

  • V prvních dnech října 1938 skončil Edvard Beneš ve funkci prezidenta a odešel do exilu.

  • Přišla hvězdná chvíle generála Jana Syrového. Aspoň to tak zpočátku vypadal, stal se znovu předsedou vlády první vlády druhé republiky. Úkolem jeho kabinetu byla především zoufalá snaha udržet zmenšený stát pohromadě a oživit jeho základní životní funkce. A úkolem veřejně činných lidí bylo vystupovat a mluvit tak, aby se z toho všeho národ nezbláznil, a tvářit se, že si za všech okolností poradíme, protože jsme prostě dobří, možná lepší než ti ostatní. Já jsem Jan Sedmidubský a přeji vám, když ne příjemný, tak aspoň inspirativní poslech. Archiv.

Ostatní také poslouchají