Zaostřeno

Prezidentské volby na Tchaj-wanu sledují se zatajeným dechem v Moskvě, Pekingu, Washingtonu i Tokiu

Zaostřeno

Prezidentské volby na Tchaj-wanu sledují se zatajeným dechem v Moskvě, Pekingu, Washingtonu i Tokiu
Tchajwan a volby

Plus

Tchaj-wan je rozlohou až hluboko ve druhé stovce států, počtem obyvatel ve druhé padesátce. Proč čínští komunisté tolik prahnou po nadvládě nad ostrovem? Proč tohle zlaté vejce nechtějí – spolu s Tchajwanci i nadále leštit a profitovat z něj? A proč prezidentské volby na Tchaj-wanu sledují se zatajeným dechem prezidenti a premiéři v Moskvě, Pekingu, Washingtonu nebo Tokiu?
David Jakš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je to jen skála v moři? Ne, je to samostatný stát, který je mimořádně důležitým šroubkem v soukolí světové ekonomiky. Kdepak, všichni se mýlíte. Je to nedílná součást pevninské Číny, a když to nepůjde po dobrém, v Peking si ho vezme silou. To jsou nejtypičtější výklady toho, co pro současný svět znamená Taiwan rozlohou až hluboce ve druhé stovce států, počtem obyvatel ve druhé padesátce. Proč čínští komunisté tolik prahnou po nadvládě nad ostrovem? Proč toto zlaté vejce nechtějí spolu s Tchajwanci i nadále leštit a profitovat z nich? A proč prezidentské volby na Tchaj-wanu sledují se zatajeným dechem prezidenti a premiéři v Moskvě, Pekingu a Washingtonu nebo Tokiu? Odpovědi přináší další díl našeho pořadu, u jehož poslechu vás vítá David Jakš. Zaostřeno.

  • Po pádu říše Čchiang a vyhlášení Čínské republiky v roce 912 se říše středu propadla do chaosu. Obrovské území ovládali někdejší císařští generálové, zkorumpovaní policejní úředníci, také triády a držitelé zahraničních obchodních koncesí. Na zmatené politické scéně se vyprofilovaly dvě rozhodující síly nacionalisté a komunisté. Nesmiřitelné rivaly, kteří se předháněli v krutostech na civilním obyvatelstvu, smířila až japonská okupace a vznik nového společného nepřítele. Nakonec museli ze země odejít Japonci i čínští nacionalisté. Vítězem se stali komunisté pod vedením Mao Ce-tunga.

  • O něm i občané lidové Číny, než lidově osvobozenecká armáda ubránila státní suverenitu a nezávislost země a drží s lidem, chrání lidské životy i majetky, hájí jejich práva, mírní lidská utrpení. Vypudili jsme reakcionářská vojska nepřítele a sesadili nacionalistickou vládu. Je to naše velké vítězství. Ať žije čínská lidová republika.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají