Zaostřeno

Posttraumatická fáze začíná až několik týdnů po tragédii, upozorňuje psycholog

Zaostřeno

Posttraumatická fáze začíná až několik týdnů po tragédii, upozorňuje psycholog
Filozofická fakulta UK

Plus

Česká společnost zažila trauma. Předvánoční tragédie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy zasáhla hlavně oběti, jejich nejbližší a přátele. A také studenty, vyučující a zaměstnance, kteří teď mají pokračovat ve studiu a práci. Jenže zasažená byla celá česká společnost, alespoň to tvrdí sociolog Martin Buchtík, ředitel agentury STEM.
Vít Pohanka

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Česká společnost má za sebou nebývalé trauma. Předvánoční tragédie na Filozofické fakultě Karlovy univerzity nenávratně zasáhla hlavně samotné oběti, jejich nejbližší a přátele a také studenty, vyučující a zaměstnance, kteří byli fyzicky k místům nejblíž a mají v nich teď pokračovat ve studiu a v práci. Jenže nepřímo byla zasažena celá česká společnost. Sociolog Martin Buchtík, ředitel agentury STEM, po několika týdnech konstatuje vidíme, že přestože to byla událost, se kterou se česká společnost nepotkala, dosud na ni reagovala poměrně věcně.

  • Psycholog ministerstva vnitra Štěpán Vymětal zdůrazňuje, že několik týdnů po tragédii začíná teprve posttraumatická fáze vyrovnávání se s prvotním šokem. Na nějakou celkovou analýzu je brzy, nicméně už teď se dají najít také pozitivní příklady chování, které bychom měli mít na paměti.

  • Třeba už jenom ta reakce těch studentů a učitelů, kteří se zabarikádovali nebo unikly, kteří byli v budově a kteří se zachovali správně. Můžeme si říkat, že jsme třeba na to nebyli připraveni nebo nebyly dostatečně vycvičeni, nicméně tito lidé se správně zachoval.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají