Zaostřeno

Máme moc obcí a je to drahé. NERV ale neříká, že budeme trhat obecní cedule, hájí názor Komise její člen

Zaostřeno

Máme moc obcí a je to drahé. NERV ale neříká, že budeme trhat obecní cedule, hájí názor Komise její člen
Bedřichovský obecní úřad

Plus

Česko má vzhledem k počtu obyvatel enormní počet obcí a starostů. V 16 krajích je 76 okresů a 6 249 obcí. Ve městech přitom žije 70 procent obyvatel. V Evropě je na tom podobně už jen Francie. „Vyjadřuje to potřebu lidí rozhodovat sami o sobě. Já si myslím, že je to spíš pozitivní,“ říká Petr Drahovzal, starosta Velkého Oseku na Kolínsku a místopředseda Svazu měst a obcí.
Vít Pohanka

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Česko má v evropském kontextu naprosto enormní počet obcí a starostů.

  • Vyjadřuje to tu potřebu těch lidí rozhodovat sami o sobě a vlastně být zodpovědný. Já tomu spíš dávám tu pozitivní hodnotu, být zodpovědný za svůj rozvoj a toho svého prostředí, kde kde žijí.

  • Říká Petr Drahovzal, místopředseda svazu měst a obcí. NERV NERV upozorňuje, že je takový rozbujelý systém samospráv nepřiměřeně drahý. Člen rady, ekonom Aleš Rod nicméně dodává to, že se z toho udělala zkratka, že NERV chce rušit obce. K tomu na jednu stranu rozumím, ale na druhou stranu není opravdu náš záměr vytrhávat.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají