Speciál

Mašínová, Rychetský, Pithart. Prezident Petr Pavel poprvé ve funkci udílel státní vyznamenání

Speciál

Mašínová, Rychetský, Pithart. Prezident Petr Pavel poprvé ve funkci udílel státní vyznamenání
K pozitivnímu pohledu do budoucnosti nepřispívá válka, kterou proti Ukrajině vede Rusko, ani islamistický teror, na který musí reagovat Izrael, pronesl Petr Pavel

Plus

U příležitosti státního svátku a 105. výročí vzniku samostatného Československa udělil prezident Petr Pavel ve Vladislavském sále Pražského hradu státní vyznamenání. Ze 400 nominací vybral nakonec 60 osobností. „Jsem hrdým Čechem, ale zároveň cítím silnou sounáležitost s Evropou,“ prohlásil v úvodní řeči slavnostního večera. Poslechněte si celý přenos v audiozáznamu.

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dobrý večer z Vladislavského sálu Pražského hradu, tedy z místa, které tradičně 28. října hostí slavnostní ceremoniál, na kterém prezident republiky předává státní vyznamenání. Dnes na tuto tradici poprvé v roli prezidenta naváže Petr Pavel. Oproti minulým letům by nás ale neměli čekat žádné zásadnější změny. Ostatně vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Jana Vohralíková už předem mluvila o tom, že tým Petra Pavla nechce dělat žádné změny, že ceremoniál nemá být o tom, aby v někom vzbudil údiv. Vy už slyšíte fanfáry, které předznamenávají slavnost.

  • Na ceremoniál. A právě teď Vladislavský sál m začíná znít korunovační intráda číslo jedna od Jiřího Ignáce Linka. Právě ta tradičně doprovází příchod ústavních činitelů. Ti by se už za chvíli měli vydat na cestu šedesátimetrovým vladislavským sálem. A je to tak. Jako první přichází předseda ústavního soudu Josef Baxa, za ním kráčí předseda vlády Petr Fiala. Přichází také předsedkyně PS Markéta Pekarová Adamová.

  • A také bývalý prezident ČR.

Ostatní také poslouchají