Za obzorem

Světové kolébky zemědělských civilizací jsou teď závislé na dovozu potravin

Za obzorem

Světové kolébky zemědělských civilizací jsou teď závislé na dovozu potravin
Expedice Z101, Etiopie, největší merkato se nachází v Addis Abebě

Plus

Když ruská invaze na Ukrajinu – a s ní spojená krize v Černém moři – přerušily dodávky ukrajinského a ruského obilí do světa, celosvětově zdražily potraviny. Odhalilo to zároveň jiný problém: země Blízkého východu a subsaharské Afriky (zahrnuje území kontinentu bez severní Afriky, která je považovaná za součást arabského světa) se v dlouhodobém horizontu stávají stále víc závislými na dovozu potravin ze zahraničí.
Zdeněk Novák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Když ruská invaze na Ukrajinu a s ní spojená krize v Černém moři přerušili v posledních letech dodávky ukrajinského a ruského obilí do světa celosvětově zdražily potraviny. A odhalilo to zároveň i jiný problém, totiž že země Blízkého východu a subsaharské Afriky se v dlouhodobém horizontu stávají stále více závislými na dovozu potravin ze zahraničí. A to přesto, že jde mnohdy o regiony, které byly v minulosti kolébkami zemědělských civilizací. Ať už mluvíme o Egyptu, oblastech kolem středního toku Nigeru nebo Etiopii. Jak moc to souvisí s rychlým nárůstem počtu obyvatel v těchto zemích, změnou klimatu. A co se s tím dá dělat? Na to se zaměříme v následujících minutách v pořadu za obzorem, kterým vás provede Zdeněk Novák.

  • Za obzorem.

  • Zprávy celé řady mezinárodních institucí upozorňují na to, že nestabilita a konflikty, kvůli kterým ze svých domovů, převážně v Africe odcházejí miliony lidí, jsou ve velké míře spojené s dopady klimatické změny. Například studie americké Yaleovy univerzity ukazuje, že současné tempo oteplování planety ohrožuje nejvíc hlavně oblasti v subsaharské Africe, na Blízkém východě, v Indii nebo Amazon je o rizicích spojených s klimatickou změnou, ale i možnostech, jak se s nimi vypořádat, bude v následujících minutách mluvit o kečupu Daniel Ogbonna z etiopského zastoupení institutu globálního zeleného růstu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají