Interview Plus

V nížinách zemědělství upadá, vysočiny jsou na vrcholu. Je to ale jen dočasné, varuje klimatolog

Interview Plus

V nížinách zemědělství upadá, vysočiny jsou na vrcholu. Je to ale jen dočasné, varuje klimatolog
Farmář

Plus

Snad na žádné demonstraci zemědělců nechybí transparent proti Zelené dohodě pro Evropu. Snaha dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050 je podle mnoha farmářů likvidační, přitom právě oni nejcitelněji pociťují dopady změn klimatu. „Mezi lety 2014 a 2020 panovalo mimořádné období sucha a někteří zemědělci bojovali s tím, aby vůbec měli píci. Čelíme změnám, které lze přičíst na vrub zvyšujícím se koncentracím skleníkových plynů,“ tvrdí klimatolog Miroslav Trnka.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Protesty zemědělců v řadě evropských zemí neutichají. O slovo se dnes opět hlásí i ti čeští. Část z nich je přesvědčená, že jim vláda nepomáhá a neplní sliby, které jim dala. Součástí prakticky všech farmářských protestů její stížnost na dopady Zelené dohody pro Evropu. Snaha dosáhnout Evropě klimatické neutrality do roku 2050 je podle některých farmářů pro ně likvidační.

  • Jde skutečně Green Deal proti zájmům zemědělců? Dobrý poslech přeje Jan Bumba. Interview Plus.

  • Hostem interview je dnes Miroslav Trnka z ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Dobrý den. Dobrý den z Brna. Dá se, pane profesore, říct, že klimatická změna už teď dopadá na zemědělce a myslím tím zemědělce ve střední Evropě?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu