Za obzorem

Výjimečný stav v Myanmaru trvá už tři roky

Za obzorem

Výjimečný stav v Myanmaru trvá už tři roky
Protesty v Myanmaru (v Barmě) /People take part in a march to protest against the coup in Myanmar near the venue for the Australia-ASEAN (Association of Southeast Asian Nations) summit in Melbourne on March 4, 2024./

Plus

Obyvatelé jihoasijské Barmy, oficiální název je Republika Myanmarský svaz, chcete-li Myanmar, už tři roky bojují s vojenskou juntou, která se země zmocnila během převratu.
Jaromír Marek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Myanmar nebo chcete-li postaru Barma je země, která zpravidla není na prvních stránkách světových novin. Přesto tamní obyvatelé svádějí už třetím rokem ozbrojený boj s vojenskou juntou. Ta v únoru roku 2021 provedla v zemi vojenský puč. Ten zničil pomalu se rodící demokracii. Už tři roky se obyvatelé země bouří a vojáci na oplátku ničí jejich města a vesnice. Začíná další díl pořadu za obzorem. Tentokrát bude jeho průvodcem Jaromír Marek za obzorem.

  • Přiznávám, že k Barmě mám zvláštní osobní vztah. Poprvé jsem tam byl v roce 2010, když režim propustil z domácího vězení Ansan jsem ti. Ještě předtím jsem na indickou barmské hranici školil barmské novináře a stejně tak poté přímo v Barmě, když se několik let snažila budovat demokratickou společnost. Průvodkyní mi tam často byla paní sebe svoje, ředitelka barmského centra Praha. A tu jsem si teď také pozval k mikrofonu a hned se ptám, jaké byly ty tři roky opětovné vojenské diktatury.

  • Byly to tři roky silného odporu a rezistence. Armáda dodneška nemá pod kontrolou celou zemi. Naopak právě ozbrojené boje, které se odehrávají dneska skoro po celé zemi, se intenzivně nyní poslední době tak, že armáda i dokonce prohrává v některých pojmů. Takže dá se říct, že lid se statečně stáhli, nevzdává, statečně se brání a nevzdala se nadějí, že vyhrají nad.

Více z pořadu