Téma Plus

Máma Jana Palacha zvedla pochodeň syna a nesla ji dál

Téma Plus

Máma Jana Palacha zvedla pochodeň syna a nesla ji dál
Památník Jana Palacha ve Všetatech

Plus

V polovině roku 2022 přišel studentům českokrumlovského gymnázia nečekaný dopis. O to překvapivější, že měl více jak padesát let zpoždění. Navíc pisatelka byla jen o málo kratší dobu po smrti. Nehledejme za tím pochybení poštovní doručovací služby ani důkaz existence posmrtného života. Cesta ztraceného dopisu Libuše Palachové ke svým adresátů, respektive k další generaci českokrumlovských studentů, je zcela reálná a nepochybně smysluplná.
Naďa Reviláková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jen málo událostí v našich dějinách, za kterými by navíc stálo zcela záměrné a svobodné rozhodnutí jediného obyčejného člověka, tak bezprostředně a hluboce zasáhlo celou společnost. Jak o sebe upálení Jana Palacha, jaký byl jeho dopad tenkrát v lednu 1969 a jaký vzkaz svým aktem sebeobětování Palach zanechal dnešní mladé generaci? To se pokusíme zjistit v následujícím pořadu, u kterého vás vítá Naďa Voláková.

  • Téma plus.

  • Dokázali byste se obětovat tak, jako jsi obětoval Jan Palach. Byl by vám národ a vlast milejší než váš vlastní život, který teprve začal. Opustili byste rodinu, vaše milované, vyhlídku na budoucnost a všechno, co jste doposud měli rádi? Většina lidí, které znám, by to nikdy neudělala.

Více z pořadu