Téma Plus

Ladislav Helge a paradoxy státního filmu

Téma Plus

Ladislav Helge a paradoxy státního filmu
Režisér a scenárista Ladislav Helge

Plus

V těchto dnech uplynulo 65 let od jednoho pozapomenutého výročí československé kinematografie. Navzdory tomu, že šlo o filmový festival, o kulturním přínosu nelze mluvit. 1. festival Československého filmu pořádaný na konci února 1959 v Banské Bystrici se do dějin našeho filmu zapsal hlavně kvůli konferenci, která se během něj odehrála a která na několik let téměř zastavila reformní vývoj československého filmu.
Jan Sedmidubský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Co znamenalo být mladým filmovým režisérem po únoru 1948? Jak se projevoval stranický tlak na témata filmů a kde byly hranice povolené kritiky? Jak tato doba poznamenala jeden konkrétní lidský osud a jakou úlohu sehrála organizace se zkratkou Fidesz na záchraně filmů české nové vlny. To vše v pořadu Téma plus. K poslechu vás vítá Jan Sedmidubský.

  • Prostě.

  • Ve straně a jen ve straně byla záruka, že se náš lid osm let ve straně a jen ve straně je záruka, že se páni nikdy nevrátí k moci.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají