Téma Plus

Komunismus à la française. Vzestup a pád PCF. S invazí do Československa přišlo vystřízlivění

Téma Plus

Komunismus à la française. Vzestup a pád PCF. S invazí do Československa přišlo vystřízlivění
Demonstrace příznivců Francouzské komunistické strany

Plus

„Francie a její sociální dávky! Francie se svým sociálním systémem. Francie je prostě komunistická!“ Setkávám se často s kategorickým názorem. Z čeho pramení tento postoj? Možná z neznalosti, možná z generalizování. Jaký je a byl tento komunismus „à la française“?
Marie Sýkorová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Moskva to byl ráj. K Sovětskému svazu neskrývala svůj obdiv francouzská komunistická strana a po druhé světové válce snila o v uvozovkách své říjnové revoluci. Stačilo málo a i ve Francii se mohli ujmout moci komunisté. K tomu ovšem nedošlo. Nekritický pohled francouzských bolševiků k Sovětskému svazu se vytratil s jednou zásadní událostí, a tím byl srpen 68 v Československu. Nejen o něm, ale i o vývoji a úpadku komunistické myšlenky ve Francii ve 20. století, se dozvíme v pořadu, který připravila Marie si.

  • Korová téma.

  • Máme rok 2023, více než 30 let od rozpadu Sovětského svazu. Jací jsou mladí komunisté dnes ve Francii? Nezažili ani dobu perestrojky. O politických procesech se možná učí ve škole, ale spíš ne. S jedním z čelních představitelů francouzské komunistické mládeže a modul bodem jsme se sešli v březnu na jedné z demonstrací proti vládnímu návrhu zákona o penzijní reformě.

Ostatní také poslouchají