Téma Plus

Jak se dostali Řekové do Česka. Příběh jejich komunity začal po druhé světové válce

Téma Plus

Jak se dostali Řekové do Česka. Příběh jejich komunity začal po druhé světové válce
socha Homéra (Řecko, ostrov Ios)

Plus

Pro prosté Řeky bylo osvobození od několikaleté německé okupace sice vítaným, ale spíš symbolickým milníkem. Válka totiž pokračovala, jen s tím rozdílem, že teď už nestříleli Řekové na Němce, ale na jiné Řeky, kteří se od nich lišili názorem na budoucí směřování země. A právě to přivedlo některé z nich do exilu – zamířili mimo jiné do tehdejšího Československa, jak přibližuje Téma Plus Víta Pohanky.
Vít Pohanka

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Řeky najdete po celém světě. Říká se, že jich 10 milionů bydlí doma v Řecku a stejný počet v jiných zemích. Spolehlivé statistiky neexistují, ale jenom ve Spojených státech se k řeckému původu hlásí přes 3 miliony lidí. Početné řecké komunity prosperují ve všech světových metropolí a několik 1000 Řeků máme také u nás v Česku. Nepřišli sem z ekonomických důvodů, které byly hlavní hnací silou jejich migrace do západní Evropy a Severní Ameriky. Utekli sem před perzekucí a dokonce hrozbou smrti. A já vám budu vyprávět jejich příběh, který vypovídá hodně o jedné polozapomenuté kapitole historie jejich vlasti na jihu Evropy a také po naší zemi. Příjemný poslech přeje Vít Pohanka.

  • Téma plus.

  • Začnu jednou vzpomínkou na dětství na Vysočině. Je sice osobní, ale věřte, vztahuje se k řeckému tématu a myslím, že výmluvně dokresluje kulisy celého příběhu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají