Studio Leonardo

Flaška lékaři, divočák rozhodčímu. Vnímání korupce je velmi individuální, vysvětluje socioložka

Studio Leonardo

Flaška lékaři, divočák rozhodčímu. Vnímání korupce je velmi individuální, vysvětluje socioložka
Korupce, úplatky

Plus

Jak je na tom Česko s korupcí, zkoumá tým Kristýny Bašné ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR. „Korupce je téma hodně praktické, ale špatně se vědecky zkoumá, protože reálně nemůžete korupci měřit. Nikdo vám neřekne přesná čísla, kolik je v Česku korupčních incidentů,“ uvádí ve Studiu Leonardo badatelka.
Daniela Vrbová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Boj s korupcí je v Česku velice oblíbený předvolební slib a na voliče podle všeho dobře zabírá. O to drsnější potom samozřejmě střet s realitou, kdy se z bojovníka vyklube spíš pomyslný korupční Zahradník neboli člověk, který pomáhal vzkvétat těmto nekalým praktikám, definovaným často jako zneužití postavení a porušení nestrannosti při rozhodování.

  • Fenomén korupce zajímá nejen Policii ČR, ale i vědce. Dr. Kristýna Bašná ze Sociologického ústavu Akademie věd se svým týmem momentálně zjišťuje rozsah a formy korupce ve vybraných šesti sektorech veřejného života a chce vysledovat opatření, která by míru tohoto kriminálního jednání mohla omezit. Více o projektu, o korupci jakožto společenském fenoménu i o zahraniční zkušenosti přinášejí následující minuty studia Leonardo. U poslechu vás vítá Daniela Vrbová.

  • Studiu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají