Studio Leonardo

Mladí lidé potřebují lepší východisko než bezmoc, říká odborník na klimatické vzdělávání Daniš k roli českých škol

Studio Leonardo

Mladí lidé potřebují lepší východisko než bezmoc, říká odborník na klimatické vzdělávání Daniš k roli českých škol
klima, klimatičtí aktivisté

Plus

Podle hned několika sociologických průzkumů považují náctiletí Češi a Češky změnu klimatu za závažný problém a zdroj svých obav z budoucnosti. Kvůli tomu pociťují významněji bezmoc, strach a smutek. Tyto negativní emoce se dále prohlubují kvůli útržkovitým informacím o problematice změny klimatu a o možných opatřeních na zmírnění jejích dopadů. Jak jim s takovou situací mohou pomoci české školy – a jak jim skutečně pomáhají?
Daniela Vrbová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Mladí Češi a Češky považují změnu klimatu za závažný problém a zdroj svých obav z budoucnosti. Například ve výzkumu České klima 2021 uvedlo až 83 % oslovených respondentů ve věku mezi 15 a 20 lety názor, že budoucí generace budou žít v horším světě než my teď, a neviděli možnost, jak tento trend zvrátit. Kvůli tomu pociťují mladí lidé v Česku významněji bezmoc, strach a smutek. K těmto pocitům podle výzkumné zprávy přispívají i nedostatečné, spíše útržkovité informace o problematice změny klimatu a o možných opatřeních na zmírnění jejich dopadů. Jakým s takovou situací může pomoct škola a jak jim skutečně pomáhá? Téma pro dnešní studio Leonardo s odborníkem na klimatické vzdělávání a autorem knihy klima je příležitost Petrem Danišem.

  • Dobrý den. Dobrý den. Studio.

  • V jakém předmětu se podle vaší zkušenosti v současnosti učí o změně klimatu na českých školách?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají