Studio Leonardo

Jak vzpomínají bývalí „záklaďáci“ na povinnou vojenskou službu?

Studio Leonardo

Jak vzpomínají bývalí „záklaďáci“ na povinnou vojenskou službu?
Voják

Plus

Služba vlasti, která měla udělat z chlapců chlapy, ale i dvouletá pakárna. Tým historiků zmapoval vzpomínky desítek pamětníků na povinnou vojenskou službu. Jedním z nich byl historický antropolog Petr Wohlmuth. Podle něj většina bývalých takzvaných záklaďáků na vojnu nevzpomíná ráda, mimo jiné kvůli propracovanému systému šikany. Ptá se Štěpán Sedláček.
Štěpán Sedláček

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vojna nedělala z chlapců chlapy? Rozhodně ne ta mazácká. A taky jste tam většinou nepotkali partu přátel na celý život, říká dnešní host. Na základě vzpomínek mnoha pamětníků sesbíraných pro novou kolektivní monografii o základní vojenské službě za normalizace i po roce 1989 s názvem mezi pekárnou a službou vlasti. Jakými rozmanitými způsoby dnes historiografové nahlížejí na vojenství? Jak se může náš pohled na velké konflikty minulosti, jako je krymská válka, změnit, když vyslechneme příběhy řadových účastníků? I o tom bude řeč v dnešním pořadu s historikem a antropologem Petrem Volmutem z fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Od mikrofonu vás zdraví a podnětný poslech přeje Štěpán Sedláček.

  • Studiu.

  • Pozvání do studia přijal historický antropolog a orální historik Petr Volmut, který se specializuje na dějiny vojenství. Vítej.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají