Studio Leonardo

Generace Z, snowflakes, app-generation. Jsou křehcí, když ale v něco věří, tak jdou do ulic a bojují za to, popisuje vědkyně

Studio Leonardo

Generace Z, snowflakes, app-generation. Jsou křehcí, když ale v něco věří, tak jdou do ulic a bojují za to, popisuje vědkyně
Demonstrace za klima

Plus

Narodili se mezi lety 1995 a 2010, žijí s telefonem v ruce a jejich domovem je digitální svět. Informace čerpají především z online prostředí, videí, podcastů, a knihy otevírají jen neradi. Generace Z nebo také snowflakes čili sněhové vločky byly předmětem výzkumu českých a norských výzkumníků. Co zjistili, si poslechněte v repríze.
Renata Kropáčková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Máte doma sněhovou vločku, tedy dítě narozené v letech 995 až 2010? V odborných kruzích se tato generace občas označuje pojmem z nejrychleji, tedy sněhové vločky. Vyrostli s telefonem v ruce, jsou téměř stále on-line a mají zásadně odlišné limity a požadavky na vzdělávání, než měly generace předchozí. Kdo jsou sněhové vločky a jak je správně učit? Nejen na to se zaměřili čeští a norští výzkumníci. O výsledcích jejich projektů o výuce generace narozené v letech 995 až 2010, metodách a výzvách budeme mluvit v dnešním studiu Leonardo. Od mikrofonu zdraví Renata Kropáčková.

  • Studiu.

  • Ve studiu vítám hlavní řešitel výzkumného projektu vědců z fakulty managementu VŠE v Praze a n t n u univerzity v norském Trondheimu Lucii Sáru Závodnou. Dobrý den. Vy jste sledovali vysokoškoláky v Česku a Norsku, abyste pro ně našli takové přístupy a styly výuky, které by je byli s to oslovit a zaujmout. Proč jste se vlastně pro tento výzkum rozhodli? My jsme si s kolegy všimli, že nám teďka sedí v těch lavicích úplně jiní lidé než předtím. Už je mají trošku jiné vlastnosti, jinak se chovají, něco jiného požadují. A tak jsme si řekli, že by bylo dobré to prozkoumat. To znamená, že to vycházelo z vašich vlastních potřeb na univerzitě s lidmi, se kterými se setkáváte, že se vám zdály něčím odlišní?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají