Řečí peněz

Ekonomika v roce 2023: Stagnace, zkrocení inflace, obnovení růstu i důležitost investic

Řečí peněz

Ekonomika v roce 2023: Stagnace, zkrocení inflace, obnovení růstu i důležitost investic
Růst cen energií (ilustrační snímek)

Plus

Celý rok popisovali v pořadu Řečí peněz přední čeští ekonomové a analytici vývoj naší, evropské i světové ekonomiky. Klíčovými tématy byly inflační hrozba, stagnace až propad tuzemské ekonomiky. A také její evoluce, kterou bychom se měli posunout ke společnosti s větší prosperitou. Hosty byli například ekonomové Mojmír Hampl, Jan Švejnar, David Navrátil a Jana Matesová. A co nám řekli?
Václav Pešička

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Celý rok v tomto čase popisovali přední čeští ekonomové a analytici vývoj naší evropské i světové ekonomiky. Klíčovými tématy byly inflační hrozba, stagnace, propad tuzemské ekonomiky a také její evoluce, kterou bychom se měli posunout ke společnosti svědčí prosperitou. Společně s kolegyní Naďou Bělovskou jsme pátrali nejen po příčinách ekonomických úspěchů a neúspěchů, ale především po cestě, jakou zlepšit život lidí, firem a společnosti jako celku. Dnes si připomeneme klíčová témata. Obohacující poslech přeje Václav Pešička Řečí peněz.

  • Tématem číslo jedna bylo bezesporu zdražování, které jsme v podobě měření inflace sledovali každý měsíc a vlastně se nám za celý rok nepodařilo vymanit se z klubu zemí s nejvyšší inflací v Evropě. Boji s ní má v gesci především ČNB, ale proinflační kroky musela omezovat i vláda. Jak Naďa Bělovská řekl předseda Národní rozpočtové rady a bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. Až za pár týdnů se teprve dozvíme, zda jsme ten boj s vysokou inflací už konečně zvládli.

  • Tou klíčovou hodinou pravdy bude inflace za leden příštího roku. To znamená, že někdy na začátku února se tady můžeme posadit a říci, jestli je opravdu pravděpodobné, že se vrátíme stabilně a dlouhodobě v roce 2024 k té dvojce nebo někam mezi dvojku a trojku.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají