Seriál Radiožurnálu

Olaf Scholz (7/22)
Nový německý kancléř Olaf Scholz

Radiožurnál

Německo má už rok nového kancléře. Původně to vypadalo jen jako kosmetická změna, spojená s novými sliby. Kvůli válce na Ukrajině a hospodářské krizi se to ale rychle změnilo. Olaf Scholz se musel vymanit ze stínu své předchůdkyně, a tím vlastně napsal další z velkých příběhů tohoto roku. „CDU/CSU je hnutí, které nese plnou odpovědnost za to, že se Německo odklání od uhelné a jaderné energie, ale vlastně nikdy nebylo schopné se do něčeho naopak pustit,“ řekl.
Václav Jabůrek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Německo má už rok nového kancléře. Původně to vypadalo jen jako kosmetická změna spojená s novými sliby. Kvůli válce na Ukrajině a hospodářské krizi se to ale rychle změnilo. Olaf Scholz se musel vymanit ze stínu své předchůdkyně a tím vlastně napsal další z velkých příběhů tohoto roku.

  • Je Linec zažíváme historik.

  • I přelom svět už nebude takovým, jakým byl. V podstatě jde o otázku, jestli velmoc může porušit právo, jestli Putinovi umožníme otočit hodinovými ručičkami a vrátit se do éry velmocí 19. století, anebo jestli poskládáme sílu, kterou válečným štváčům jako Putinovi nastavíme limity.