Řečí peněz

Skleróza na trhu práce. Máme nízkou nedobrovolnou nezaměstnanost, firmy se bojí propouštět, soudí ekonomka Horská

Řečí peněz

Skleróza na trhu práce. Máme nízkou nedobrovolnou nezaměstnanost, firmy se bojí propouštět, soudí ekonomka Horská
Helena Horská na konferenci SHIFTS23

Plus

Mzdy sice rostou, ale stále platí, že zdražování je rychlejší, a tak si za ně koupíme méně zboží a služeb. Tato rovnice platí v Česku už dva roky a nemění na ní nic ani to, zda ekonomika roste nebo klesá, a paradoxně ani to, že nezaměstnanost u nás fakticky už několik let neexistuje. „Pomohlo by, kdyby se začala nezaměstnanost zvedat,“ vysvětluje hlavní ekonomka Raiffeisenbank a členka Národní ekonomické rady vlády (NERV) Helena Horská.
Václav Pešička

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Mzdy sice rostou, ale stále platí, že zdražování je rychlejší, a tak si za ně koupíme méně zboží a služeb. Tak tato rovnice platí v Česku už dva roky a nemění na tom nic ani to, zda ekonomika roste, nebo klesá, a paradoxně ani to, že nezaměstnanost u nás fakticky už několik let neexistuje. Kdy začne naše kupní síla opět růst a jak hluboké škody ten dlouhý propad prosperity na naší ekonomice zanechal? Zeptám se hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské, která je také členkou Národní jednoty.

  • Té rady vlády. Vítejte ve studiu.

  • Děkuji za pozvání a přeji krásný advent.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají