Peníze a vliv

Stanjura: Snížíme byrokracii, dotace a rozhodneme o dalších jaderných blocích

Peníze a vliv

Stanjura: Snížíme byrokracii, dotace a rozhodneme o dalších jaderných blocích
Zbyněk Stanjura

Plus

Vláda má před sebou ještě dva roky vlády. Podaří se jí za tu dobu oživit zamrzlou českou ekonomiku? Ministr financí a 1. místopředseda ODS Zbyněk Stanjura věří, že ano. Hlavním tahounem růstu bude vyšší domácí spotřeba, protože díky poklesu inflace lidem po dvou letech propadu porostou reálné příjmy.
Jana Klímová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vláda je v polovině svého mandátu, před sebou má ještě dva roky. Podaří se jí za tu dobu oživit zamrzlou českou ekonomiku? Prosadí letos nějaké výrazné reformy? Jak chce vláda financovat případnou stavbu dalších jaderných bloků? A bude se kvůli tomu ČEZ měnit? Zeptám se na to našeho hosta, kterým je ministr financí a první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura. Příjemný poslech prvního dílu v novém roce 2024 přeje Jana Klímová peníze a vliv.

  • Česká ekonomika není zrovna v dobré kondici. Jsme poslední v EU, kdo se nedostal na před covidovou úroveň. A pořád se vzdalujeme, protože za rok 2023 jsme v recesi a na rok 2024 jsou i prognózy dost chabé. Jako Ministerstvo financí sice očekáváte skoro dvě %, ale když se podíváme na prognózy ekonomů, tak ty spíš vidí Rusko % % a půl. Zůstáváte optimistou pro letošní rok?

  • Optimistou zůstává v tom, že po dvou letech porostou reálné příjmy našich obyvatel. To znamená, že zvýšení platů a mezd bude vyšší než očekávaná inflace v letošním roce. Ty odhady Orlové institucí se od sebe příliš neliší, ale já bych chtěl říct jsem v závěru loňského roku četl co je mi komentář ekonomů, kteří říkali, že se příliš soustředíme v té debatě na HDP a že možná důležitější pro prosperitu našich občanů je něco, čemu se říká reálný hrubý národní důchod, který zohledňuje, jak rostly příjmy domácností. Auto roku 2019 u nás narostly o devět %, průměr v EU pět % a v tomto ukazateli jsme na devátém místě z 27. To není určitě špatné číslo, ale jsem optimista v tom, že příští rok očekávám růst, růst HDP.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu