Souvislosti Plus

Češi už téměř dva roky chudnou. Situace je závažná, shodují se odborníci. Nejvíce tratí ti nejchudší, i proto nedůvěřují vládě, tvrdí

Souvislosti Plus

Češi už téměř dva roky chudnou. Situace je závažná, shodují se odborníci. Nejvíce tratí ti nejchudší, i proto nedůvěřují vládě, tvrdí
Finance (ilustrační foto)

Plus

Češi chudnou. Nejlépe to odráží pokles reálných mezd, který aktuálně prožíváme a je nejdelší v naší historii. Přitom jsme si v posledních letech zvykli na to, že nám platy každým rokem poměrně slušně rostly. Jenže situace se zásadně změnila a zdražování začalo ukusovat nejen z naší kupní síly, ale především z ochoty zaměstnavatelů mzdy nadále zvyšovat.
Václav Pešička

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Češi chudnou. Nejlépe to odráží pokles reálných mezd, který aktuálně prožíváme a je nejdelší v naší historii. Přitom jsme si zvykli v posledních letech na to, že nám platy každým rokem poměrně slušně rostly. Jenže situace se zásadně změnila a inflace, tedy zdražování začala ukusovat nejen z naší kupní síly, ale především z ochoty zaměstnavatelů mzdy nadále zvyšovat. A to je realita, která nás čeká i v dalších měsících a která tak zásadně ovlivní hodnocení nejen kvality našeho života, ale i kvality našich politiků a podnikatelů. Právě to, jaký potenciál má tato situace ovlivnit naše chování a hodnocení dlouhodobě, bude naším dnešním tématem. Obohacující poslech přeje.

  • Václav Pešička. Souvislosti.

  • V loňském roce Česku připadlo smutný primát země s největším propadem reálných mezd v rámci všech zemí OECD. Průměrné reálné mzdy Čechům klesají už sedm čtvrtletí v řadě, což je nejdelší doba historii Česka, a pomalu se tak vrací naše kupní síla zpět do minulosti. V reálném srovnání se vrátila na úroveň roku 2018 a 2017. To vše v době, kdy čelíme recesi. Ale takové podivné, protože nezaměstnanost je stále rekordně nízká. I proto se říká, že právě uchazeči o práci ten pracovní trh řídí. A tomu odpovídají i nejnovější plány jejich zástupců. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají