Radioporadna

Povinné ručení u vašeho vozu. Co kryje, kdy je vhodné změnit pojištění a jak se zachovat při nehodě?

Radioporadna

Povinné ručení u vašeho vozu. Co kryje, kdy je vhodné změnit pojištění a jak se zachovat při nehodě?
povinné ručení, pojištění auto, zelená karta (ilustrační foto)

Hradec Králové

Je povinné ručení opravdu povinné pro všechny? Existují nějaké výjimky? Co všechno v sobě povinné ručení obsahuje? Co je pak z něj hrazeno? Existuje nějaká lhůta, do kdy musím povinné ručení u automobilu sjednat? Co když povinné ručení neuzavřu, jaké jsou sankce?
Jana Kudyvejsová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • A dneska vítáme u nás ve studiu finančního poradce Radima Frolíka. Dobré dopoledne. Dobré dopoledne. Naše dnešní téma povinné ručení. My vyjdeme za situace, že povinné ručení už mám sjednané. Co s ním dál, jak ho kontrolovat? Jak moc průběžně, jak moc pravidelně každý rok.

  • Tak záleží na tom, jak moc se vám do toho chce. Já to znamená, já bych asi začal nějakou časovou náročností, kterou to povinný ručení nebo respektive to přepočítání si toho povinného ručení zabere. A pokud člověk buďto využije nějakých internetových srovnávačů, nebo využije třeba služeb svého finančního poradce, který má možnost vlastně mu to povinné ručení každoročně připočítávat, tak by tato celá akce neměla zabrat čistého času víc jak půl hodinky nebo maximálně hodinku jo. Je to zejména z toho důvodu, že dneska už většina těchto procesů je možná dělat on-line. To znamená, že si můžu nechat povinné ručení ze snad on-line, můžou ji on-line vypovědět a tím pádem ta časová dotace nějaká na to by měla být.

  • Menší a menší a menší postupem času. Takže otázka, jak to dělat a jestli to dělat, tak to záleží potom vždycky na tom člověku, jak si váží toho svého času versus tomu, kolik těch peněz on může vlastně v uvozovkách vydělat na tom, že si to povinné ručení sníží tu cenu toho povinného ručení. Potom je ta otázka nějaká jako proč to dělat. A tam bych chtěl zmínit jednu takovou zajímavou věc a to je to, já tomu říkám vaření žab. Ano. A je to vlastně o tom, že vy, když byste hodili žábu do vroucí vody, tak ta žába vám z toho vyskočí. A tady to můžeme přirovnat k tomu ekvivalentu. Kdyby vám pojišťovna hned na začátku dala vysokou cenu, tak vy si to vodních nekoupíte. Když to, když dáte tu žábu do vlažné vody a začnete si pomalu vařit a vařit, přidávat tu tu teplotu, tak ona se nakonec uvaří, ani si toho nevšimne. Já vlastně toto samé se děje i u těch pojišťoven. To znamená, vy každý rok, co si toho nevšimnete a vlastně si to povinné ručení nepředěláte, tak si vás ta pojišťovna trošičku přivaří, protože vám přihodí tři stovky jo na ty 2000, co platíte, a řeknete si tak dobrý, tak to nechám být. A je to nárůst jenom o 10 15 %. To mě nezabije. Já takto to uděláte dvakrát, třikrát, čtyřikrát.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají