Radioporadna

Feminismus je u nás bohužel stále považován takřka za sprosté slovo, říká socioložka Nina Fárová

Radioporadna

Feminismus je u nás bohužel stále považován takřka za sprosté slovo, říká socioložka Nina Fárová
Nina Fárová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Hradec Králové

Genderová nerovnost zůstává i nadále vážným problémem naší země. Změny k lepšímu se dějí velmi pomalu, ženy na stejných pozicích často nevydělávají tolik co muži, nejsou na vysokých postech, a přestože jsou častěji oběťmi sexualizovaného nebo domácího násilí, na nejvyšších úrovních o nich stále rozhodují muži. Jak to změnit? Jde to?
Pavla Kindernayová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Genderová nerovnost zůstává i nadále vážným problémem naší země. Změny k lepšímu sedí velmi pomalu. My ženy vydělávají méně než muži. Nejsou na vysokých postech, a přestože jsou častěji oběťmi sexu a lisovaného nebo domácího násilí, na nejvyšších úrovních o nich stále rozhodují muži. Jak to změnit? Jde to? Jak se mění stereotypní myšlení a role ženy a muže v dnešní době. O tom všem bude dnešní poradna, ke které zve Pavla Kindernayová. A jsem velmi ráda, že pozvání ČRo Hradec Králové přijela Nina Fárová, socioložka z ústavu Akademie věd ČR. Vítejte u nás. Dobré dopoledne.

  • Dobré dopoledne vám i posluchačům a posluchačkám. Vy jste přišla přímo z přednášky, kterou jste posunuli na hradecké univerzitě je debata. Je to tak, abych tady mohla být s vámi a přednášíte o genderu. Ano. Teď pro posluchače ČRo tedy na úvod řekněte, proč je slovo feminismus stále považováno za za sprosté slovo. Myslím si, že to souvisí hlavně s tím, že pořád máme o feminismu v české společnosti takové zkreslené představy. Vnímáme to jako hnutí nějakých rozzlobených žen, které nesnáší muže, takže to chápu, že to se potom lidem nelíbí, nebo s takovou představou se asi úplně neztotožní. Ale feminismus vlastně v dnešní době chce úplně obyčejné věci, věci si kterém, se kterými by i posluchače posluchačky pravděpodobně lže, souhlasili, aby jsme všichni mohli si úplně ve zkratce dělat to, co se nám chce, bez ohledu na to, jestli jsme zrovna muži nebo ženy. My jsme měli dostatek příležitostí a možností ve svých životech.

  • A já bych to specifikoval i tak kdo se může považovat za feministku nebo feministu?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají