Radioporadna

Černý kašel je bakteriální, covid virové onemocnění. Vše ve vzduchu vdechneme, nemáme žádné filtry

Radioporadna

Černý kašel je bakteriální, covid virové onemocnění. Vše ve vzduchu vdechneme, nemáme žádné filtry
Nemocné dítě

Hradec Králové

Covid, o kterém už mnozí určitě vůbec nechtějí slyšet, byl poprvé identifikován v roce 2019 v čínském Wu chanu. Světová zdravotnická organizace vyhlásila propuknutí globálního stavu zdravotní nouze 30. ledna. 2020, pandemii v březnu 2020. Takže máme za sebou čtyři roky s virem, o jehož existenci jsme dlouho vůbec netušili. 
Pavla Kindernayová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Na plíce se dnes zaměříme. Od mikrofonu vás zdraví Pavla Kindernayová. A na úvod připomínám, že COVID, o kterém už mnozí určitě vůbec nechtějí slyšet, byl poprvé identifikován v roce 2019 v čínském Wu-chanu. Světová zdravotnická organizace vyhlásila propuknutí globálního stavu zdravotní nouze 30. ledna 2020 a pandemii v březnu 2020. Takže jsou to čtyři roky, čtyři roky s virem, o jehož existenci jsme dlouho nechtěli slyšet. A následky se ještě pár let budeme pravděpodobně snažit nějakým způsobem se jim vyrovnat, přizpůsobit, vyléčit. Jaké jsou postcovidové následky? Vhodná léčba? A co černý kašel, který nás opět začíná ohrožovat? Pozvání do studia ČRo Hradec Králové přijel uznávaný pneumolog, přednosta plicní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové doc. Vladimír Koblížek. Dobré dopoledne.

  • Dobrý den. Zdá se mi to, nebo jsou to právě plíce, které jsou teď i viry a bakteriemi ohrožovány úplně nejvíc?

  • Je období infekcí, a to bakteriálních nebo virových. Takže populaci je teďka v několika zdrojů nákazy. Takže respirační infekce jsou velmi častým důvodem pobytu doma nebo přijetí do nemocnice. Takže velká část nemocnice má, téměř každá klinika má svoje lůžka, která má pacienty s nějakou infekcí plic nebo dýchacích cest.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají