Pro a proti

Vítězství Erdogana je pro Evropu špatnou zprávou. Přístupové rozhovory bych uzavřel, míní Kolaja. Plané gesto, reaguje Vondra

Pro a proti

Vítězství Erdogana je pro Evropu špatnou zprávou. Přístupové rozhovory bych uzavřel, míní Kolaja. Plané gesto, reaguje Vondra
Staronový prezident Recep Tayyip Erdogan poděkoval voličům

Plus

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil prezidentské křeslo. Má Evropa důvod ke spokojenosti, že povede zemi dalších pět let? „Pro Evropu by bylo lepší, kdyby vyhrál Kemal Kilicdaroglu. Ale musíme respektovat výsledek voleb,“ říká europoslanec Alexandr Vondra (ODS). „Pro Evropu je to špatná zpráva. Kdyby vyhrál jeho rival, bylo by možné přemýšlet i o obnovení přístupových rozhovorů s EU, což pod vedením Erdogana nebude možné,“ míní europoslanec Marcel Kolaja (Piráti). 
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Světoví státníci poblahopřáli Recepu Tayyipu Erdoganovi ke znovuzvolení tureckým prezidentem. Zdůrazňoval i při tom, jak důležitý je Turecko partner na mezinárodní scéně. Pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě však vyjádřily některé pochybnosti o férovosti proběhlých voleb. Erdogan byl podle nich během kampaně neoprávněné zvýhodňovaný, a to hlavně v médiích kvůli zhoršování situace v oblasti demokracie, právního státu a základních práv. V Turecku byly před pěti lety přerušeny přístupové rozhovory s EU. Turecko má ale oficiálně i nadále status kandidátské země. Měla by Evropa Erdogana za vývoj v zemi kritizovat a požadovat nápravu? Nebo si to nemůže dovolit, protože by tím riskovala, že ztratí podporu Turecka v tak důležitých věcech, jako je vojenská pomoc Ukrajině.

  • Pro a proti Lukáše Matošky.

  • Našimi hosty na dálku jsou bývalý ministr pro evropské záležitosti, europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra. Dobrý den. Dobrý den. A europoslanec Pirátské strany a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja. Dobrý den i vám.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají