Pro a proti

Sociálně neudržitelný systém, kritizuje Jurečkovu reformu Špidla. Nutné řešení, aby mladí měli nějaký důchod, nesouhlasí Nerudová

Pro a proti

Sociálně neudržitelný systém, kritizuje Jurečkovu reformu Špidla. Nutné řešení, aby mladí měli nějaký důchod, nesouhlasí Nerudová
Důchod, peníze, inflace

Plus

Penzijní reforma, kterou představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), počítá se zvýšením důchodového věku i zpomalením růstu nových penzí. „Je to nutné řešení k tomu, aby mladá generace, generace Husákových dětí, v budoucnu měla nějaký důchod,“ říká ekonomka Danuše Nerudová. „Ministr Jurečka vytváří systém, který je sociálně neudržitelný a nepřijatelný,“ reaguje expremiér a někdejší eurokomisař Vladimír Špidla (SOCDEM).
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka představil návrhy změn penzijního systému, které by podle jeho slov měly zajistit důstojné a férové důchody i pro děti a vnoučata. Reforma prolamuje šedesátiletou věkovou hranici odchodu do důchodu, který by se měl řídit dobou dožití, a také zpomaluje růst nových důchodů. První změny by mohly začít platit od roku 2025, další pak budou nabíhat postupně v následujících letech. Zajistí i po nich systém penzí lidí ve stáří dostatečně, nebo se bez komerčního penzijního připojištění neobejdou?

  • Pro a proti Karolíny Koubové.

  • Do debaty zvu Danuši Nerudovou, ekonomku, emeritní rektorka Mendelovy univerzity v Brně, někdejší předsedkyni komise pro spravedlivé důchody. Zdravím vás, paní profesorko, po telefonu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají