Pro a proti

Pediatrička Hülleová: Personální krize se prohlubuje. Padesát pediatrů ročně nepokryje ani praxe, které zanikají bez náhrady

Pro a proti

Pediatrička Hülleová: Personální krize se prohlubuje. Padesát pediatrů ročně nepokryje ani praxe, které zanikají bez náhrady
Vyšetření mandlí

Plus

V Česku rychle ubývá dětských lékařů, jejich průměrný věk je kolem 60 let. Dělá stát dostatečné kroky pro zlepšení situace? „Nějaké kroky dělá, efektivní jsou částečně a určitě nejsou dostatečné,“ míní předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová. „Dostatečné nemohou být, když není dost lékařů. Ale to není otázka tohoto ministerstva, jde o dlouhodobý problém,“ říká poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL). 
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • A ptá se Karolína Koubová.

  • Děkuji za slovo. Dobré dopoledne. Přeplněné čekárny dětských lékařů, v nichž rodiče se svými nemocnými dětmi tráví obzvlášť teď v aktuálním období chřipkové epidemie respiračních onemocnění dlouhé hodiny čekáním na přijetí do ordinace. A to ještě mohu mluvit o štěstí, že vůbec mají pro své dítě lékaře. Systém pediatrické péče v ČR je dlouhodobě personálně podvyživené. Od roku 2016 ubylo podle údajů VZP 125 úvazků praktických lékařů pro děti a dorost a nově příchozích mladých pediatrů není dost, aby dokázali nahradit ty, kteří odchází. Jak zabránit uzavírání dalších ordinací? Jak změnit stav, kdy se za pediatrem dojíždí i 50 km? Dělá ministerstvo zdravotnictví dost pro to, aby krizi péče o dětské pacienty efektivně řešilo?

  • Pro a proti Karolíny Koubové.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají