Pro a proti

Důchodová reforma stojí na mylném předpokladu, že je třeba zdanit jen práci, říká Maláčová. Systém je neudržitelný, míní Janský

Pro a proti

Důchodová reforma stojí na mylném předpokladu, že je třeba zdanit jen práci, říká Maláčová. Systém je neudržitelný, míní Janský
Ženy mají téměř o dva tisíce menší penzi než muži.

Plus

Ve Sněmovně se odehrává úvodní kolo debat o vládním návrhu důchodové reformy, která zvyšuje věk odchodu do důchodu nad 65 let. „Prodlužuje se délka dožití. Příjmy systému sociálního pojištění nebudou stačit na výdaje,“ říká Petr Janský z Institutu ekonomických studií. „Návrh je postaven na mylném předpokladu. Velká část obyvatel není schopna pracovat nad 65 let. Zatíží to rozpočet, jen z jiného šuplíku, než je důchodový systém,“ míní exministryně Jana Maláčová. 
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Reforma penzí rezonuje dalším dnem v PS. Vláda se přes výhrady opozice snaží prosadit v dolní komoře úpravy důchodového systému, které odsouhlasila v dubnu. Novela zavádí dvě zásadní změny zvýšení věku odchodu do důchodu nad 65 let a snížení výměry penzí. Je bez nich a dalších systém neudržitelný, nebo existují alternativy a lepší řešení, než navrhuje vláda?

  • Pro a proti Karolíny Koubové.

  • Se mnou ve studiu už je Petr Janský, ekonom, člen NERVu, ekonom z institutu ekonomických studií. A po telefonních linkách zdravím Janu Maláčovou, bývalou ministryni práce a sociálních věcí ze soc. Dem. Dobrý den.

Více z pořadu