Osobnost Plus

Kdyby vir HIV přišel jen o 20 let dřív, mohl vyhubit celé lidstvo, uvažuje evoluční biolog Flegr

Osobnost Plus

Kdyby vir HIV přišel jen o 20 let dřív, mohl vyhubit celé lidstvo, uvažuje evoluční biolog Flegr
Jaroslav Flegr

Plus

„Super viry, které by lidstvo ještě před 20 lety mohly vyhubit – a před 40 lety určitě vyhubit, nás dnes už nevyhubí. Věda poskočila hodně dopředu, a to, že dokážeme v řádu několika dnů vyvinout detekční soupravy, které umožňují zjistit, kdo je nakažený a kdo ne, že dokážeme v řádu měsíců udělat vakcíny, které opravdu ochrání – když už ne proti nákaze, tak proti vážnému průběhu –, tak to je obrovský pokrok,“ říká evoluční biolog Jaroslav Flegr.
Barbora Tachecí

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Plus. Mnozí evoluční biologové se domnívají, že nejčastější příčinou tzv. vymírání byla na pozadí epidemie. A většina z nich si myslí, že epidemie virové. Může se to stát i nám. Říká se s ním, dnes už pověstným optimismem vědec, který v průběhu pandemie maloval ty černější scénáře. Bohužel mnohé vyšly. Evoluční biolog, prof. Jaroslav Flegr je můj dnešní host. Vítejte, pane profesore. Dobrý den.

  • Dobrý den. Hezký den vám přeje z plusu také Barbora Tachecí.

  • Tak pane profesore, co teď v těchto dnech a týdnech dělá vir SARS-CoV-2, který nám způsobil té dvouleté vypětí, řekněme?

Více z pořadu