Osobnost Plus

Izrael má právo zničit Hamás. Právo na existenci a důstojný život mají ale i Palestinci, myslí si exministr Dienstbier

Osobnost Plus

Izrael má právo zničit Hamás. Právo na existenci a důstojný život mají ale i Palestinci, myslí si exministr Dienstbier
Jiří Dienstbier

Plus

„Izrael má právo na svou existenci, bezpečnost, důstojné životní podmínky pro své obyvatele, ale stejně tak Palestinci. Vlastně nemám zcela jasnou představu, jaké je v této situaci to ,dobré řešení‘. I proto, že ze způsobu, jakým si to Izrael zařizuje, není zřejmé, že má představu, jaké to východisko (z války) je,“ myslí si právník a bývalý ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier.
Barbora Tachecí

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jsem nevstoupil. Do politiky jsem se narodil, říká muž, který mohl působit jako zlobivé dítě v tedy v tehdejší ČSSD. Její bývalý šéf Sobotka ho odvolal z postu ministra pro lidská práva, protože byl prý nesrozumitelný. Další šéf strany Hamáček mu zase vzkazoval, že je v rozporu s postoji vedení strany. Bývalý senátor, místopředseda ČSSD, ministr a předseda legislativní rady vlády, dnes advokát Jiří Dienstbier. Mým dnešním hostem. Vítejte. Dobrý den. Dobrý den a hezký den přeje Barbora Tachecí.

  • Odhadujete, pane Dienstbiere, že kdybychom tu dnes měli vládu sociální demokracie, že by stála za Izraelem v dnešní době stejně pevně jako současná vláda?

  • Otázka, co to je? Stejně pevně a předpokládám, že kdyby tady vládla sociální demokracie, tak by zcela jednoznačně odsoudila odporný teroristický útok Hamasu sedmého října, který je nepřijatelný a nelze ospravedlnit ani sebe legitimnějším i palestinskými požadavky. Tam si myslím, že je to černobílé. Myslím si, že by podpořila i sociálnědemokratická vláda právo Izraele na existenci, na bezpečnost a obranu, na obranu, samozřejmě na na legitimní obranu před útoky. Ale na druhou stranu podpora Izraele není to samé jako podpora izraelské vlády, která je velmi neoblíbená i mezi občany.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají