Dvacet minut Radiožurnálu

Izrael už nemá příliš es v rukávu. Operace v Rafáhu je vzkaz Hamásu, aby začal jednat seriózně, domnívá se ředitelka HCIS

Dvacet minut Radiožurnálu

Izrael už nemá příliš es v rukávu. Operace v Rafáhu je vzkaz Hamásu, aby začal jednat seriózně, domnívá se ředitelka HCIS
Irena Kalhousová

Radiožurnál

Může návštěva amerického ministra zahraničí na Blízkém východě přiblížit vyhlášení příměří v Pásmu Gazy? Proč Izrael přes jednoznačnou vojenskou převahu nemá okupované území pod kontrolou? Jakou podporu má izraelský premiér Benjamin Netanjahu u Izraelců a u zahraničních spojenců? A jaké může mít izraelsko-palestinský konflikt dlouhodobé řešení? Tomáš Pancíř se zeptal ředitelky Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově (HCIS) Ireny Kalhousové.
Tomáš Pancíř

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Může návštěva amerického ministra zahraničí na Blízkém východě přiblížit vyhlášení příměří v pásmu Gazy? Proč se Izraeli ani po pěti měsících bojů nepovedlo dostat okupované území pod kontrolu. Jakou podporu má izraelský premiér Benjamin Netanjahu u Izraelců a u zahraničních spojenců? A jaké může mít izraelsko-palestinský konflikt dlouhodobé řešení?

  • Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je ředitelka Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově Irena Kalhousová. Dobrý den. Vítejte v našem přenosovém voze. Dobrý den. Americký ministr zahraničí Antony Blinken přijel dnes do Izraele. Je to už šestá návštěva ministra Blinkena na Blízkém východě od říjnového útoku hnutí Hamas na Izrael. Americký ministr zahraničí se dnes sešel s izraelským premiérem také s dalšími členy válečného kabinetu. V prohlášení po jednání není nic o příměří. Přitom včera v Egyptě Antony Blinken mluvil o tom, že Spojené státy dál usilují o příměří a o propuštění rukojmí, která zadržuje Hamas. Dá se to, že příměří není v prohlášení po těch dnešních schůzkách číst tak, že právě ohledně příměří ta dnešní jednání nepřineslo zásadní posun.

  • Zřejmě ne, ale ono o příměří se možná jedná jaksi jinde v tuto chvíli v katarském Dauhá. Ale myslím si, že Antony Blinken jaksi přinesl do Izraele důležitou zprávu nebo spíše takové poselství, že prostě bez dlouhodobého řešení, bez politického řešení pásma Gazy to bude znamenat, že Izrael zůstane v Gaze na mnoho let, mnoho let dopředu a že to v takové situaci vlastně bezpečnostní situace Izraele bude slabší a naopak v ohrožení a že bys to měl Izrael uvědomit. A myslím si, že to je velmi důležitá zpráva. Samozřejmě není to něco, co by si asi část Izraelců neuvědomovala, ale přece jenom tím, že na jednu stranu jaksi premiérem je Benjamin Netanjahu, který odkládá nějaká důležitá politická rozhodnutí, včetně například představení jasného plánu, co by mělo být v Gaze po ukončení bojů a jak by si tedy Izrael tu zprávu Gazy do budoucna představoval až také vlastně to, že prostě Izrael jaksi není schopen jasně definovat ten ten cíl té vojenské operace v Gaze. Takže si myslím, že jaksi toto poselství, se kterým Antony Blinken přijel, že to je prostě pro Izrael, pro Izrael důležitá.

Více z pořadu