Osobnost Plus

Erdogan s Putinem jsou si v mnohém podobní. Turecký prezident ale nemá takové myšlení agresora, hodnotí turkolog Kučera

Osobnost Plus

Erdogan s Putinem jsou si v mnohém podobní. Turecký prezident ale nemá takové myšlení agresora, hodnotí turkolog Kučera
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho ruský protějšek Vladimir Putin (13. října 2022)

Plus

„Turecko už viditelně připomíná Rusko. Erdogan kopíruje Putina,“ říkal profesor turkologie a překladatel Petr Kučera ještě bohatě před ruskou agresí na Ukrajině. Od té doby se hodně změnilo, po velkém zemětřesení v Turecku, kdy vláda nezvládala a stále nezvládá postarat se o postižené, popularita tureckého prezidenta před květnovými volbami poklesla. Prezidenta, který má právo veta ve všech podstatných rozhodnutích a sám tak ovládá v podstatě celou zemi.
Barbora Tachecí

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Turecko už viditelně připomíná Rusko. Erdogan kopíruje Putina, říkal můj host ještě bohatě před ruskou agresí na Ukrajině. Od té doby se hodně změnilo po velkém zemětřesení v Turecku, kdy vláda nezvládala a stále nezvládá postarat se o postižené. Popularita tureckého prezidenta před květnovými volbami poklesla. Prezidenta, který má právo veta ve všech podstatných rozhodnutích a sám tak ovládá v podstatě celou zemi. Tím hostem je prof. urologie na univerzitě v německé Mohuči a překladatel Petr Kučera. Vítám. A tady. Dobrý den. Děkuji za pozvání. Dobrý den a hezký den z bossů přeje Barbora Tachecí.

  • Tak pane profesore, řekl byste i dnes, že Erdogan je podobný Putinovi?

  • Já myslím, že vím o lidech, ano. Oba se zhlížejí v takovém autoritativnímu způsobu vlády, oba vlastně vytvořili nic, tak i podpora je populistickou, nacionalistický vládní systém. Oba se snaží koncentrovat moc ve svých rukou a v podstatě ovládat všechny tři složky politického systému, exekutivu i negativu i legislativu. Ale samozřejmě to srovnání má i své jako pokulhává v něčem. No. Právě jsem se chtěla zeptat, jestli Erdogan pro svět představuje srovnatelné riziko nebo systémově podobné riziko jako Putin. To znamená takové myšlení agresor.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají