Online Plus

Technologie rozpoznávání lidí na ulici? „Města je mají nakoupené, ale zatím je nepoužívají,“ tvrdí Jan Vobořil

Online Plus

Technologie rozpoznávání lidí na ulici? „Města je mají nakoupené, ale zatím je nepoužívají,“ tvrdí Jan Vobořil
bezpečností kamery (ilustrační foto)

Plus

Obchody používající rozpoznávání obličeje k identifikaci zákazníků, kteří v minulosti v kradli. Školy identifikující studenty, kteří si zaplatili obědy. Nebo firmy, které z obličeje posuzují, zda uchazeči o práci vykazují známky nadšení a ochoty se učit. Někomu to může znít jako pasáže ze science fiction, podle nedávné britské studie ale jde o reálné příklady využití takzvané biometrické technologie.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vchody používající rozpoznávání obličeje, aby identifikovali zákazníky, kteří byli dříve zapleteni do krádeží. Školy, které využívají rozpoznávání obličejů k identifikaci studentů při platbách za obědy. Firmy, které pomocí této technologie posuzují, zda uchazeči o práci vykazují dostatečné známky, nadšení nebo ochotni se učit. To jsou příklady současných využití biometrických technologií, které zmiňuje nedávná studie britské organizace a dál vlají z institutu. Jsou tyto technologie přínosem nebo hrozbou pro naše soukromí? Téma dnešního vydání našeho pravidelného pořadu o světě počítačů a internetu. Od mikrofonu vás zdraví David Slížek.

  • On-line plus.

  • A já vítám na dálku přes internet samozřejmě našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj Davide. A také Jana Vobořila ze sdružení Iuridicum Remedium, které se věnuje problematice ochrany lidských práv. Dobrý den. Dobrý den. Pojďme se možná na začátek říct, jak jsou ty technologie pro rozpoznávání tváří nebo nějakou další biometrickou identifikaci ve veřejným prostoru časté a rozšířené. Já jsem citoval teď tři příklady, které měly nějakým způsobem mají nějakým způsobem fungovat ve Velké Británii. Máme třeba i v Česku supermarkety s kamerami s rozpoznáváním obličejů a podobné věci. Ptám se Jana Vobořila.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají