Online Plus

Robotaxíky zablokovaly v San Franciscu dopravu. Kvůli hudebnímu festivalu totiž došlo k přetížení mobilní sítě

Online Plus

Robotaxíky zablokovaly v San Franciscu dopravu. Kvůli hudebnímu festivalu totiž došlo k přetížení mobilní sítě
Autonomní auto

Plus

Samořídící taxíky způsobily velkou dopravní zácpu v americkém San Franciscu. Asi deset vozů zůstalo stát na křižovatce rušných ulic a zablokovaly tam dopravu. Firmě Cruise, která robotické taxíky provozuje, trvalo asi 20 minut, než se jí podařilo situaci vyřešit.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Problémy se samořídícími taxíky. Google chce dělat automatické souhrn článků. Velké jazykové modely mají zlepšit moderování obsahu a internet archiv, který okrádá hudební vydavatelství. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • Já na to samozřejmě nebudu sám. U mikrofonu na dálku přes internet vítám také našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj Davide. Služba internet archiv čelí další žalobě držitelů autorských práv, napsal server Ars Technica. Zástupci velkých hudebních vydavatelství v ní požadují odškodné za to, že služba podle nich neoprávněně dává ke stažení nahrávky slavných hudebníků, jako je například Frank Sinatra, Ella fit Gerald nebo Louis Armstrong. Internet archiv, který je známý zejména jako služba uchovávající historické kopie webových stránek, totiž provozuje také projekt, v jehož rámci se snaží zachovat staré hudební nahrávky v jejich původní podobě. Digitalizuje proto gramofonové desky s hudbou nahranou při 78 otáčkách za minutu. Podle zakladatele internet archiv Straka, ale jeho mají být tyto soubory určené zejména výzkumníkům, kteří se zabývají tím, jak nahrávky na starých deskách původně zněl, i včetně různého praskání a dalších zvuků, které v dnešních digitálních skladbách nenajdeme. Vydavatelé ale namítají, že si soubory z internetu archivu stahuje i řada normálních posluchačů a že jim tím vzniká velká škoda. Pokud by internet archiv spor prohrál, mohl by za porušení práv zaplatit odškodné ve výši až několika stovek milionů dolarů. Petře, internet, archiv není jen služba. Vejde k menším, která nahrává historickou podobu webových stránek, takže se tam pak člověk třeba může podívat, jak některý konkrétní web vypadal. Před několika lety ale provozuje celou řadu také jiných projektů. Nedávno služba vedla spor také s knižními nakladateli a v tom sporu šlo o podobný problém jako teď, tedy o autorská práva. Internet archiv, pokud vím, ten spor prohrál, musí knihy, které dříve zadarmo zpřístupnil, zase smazat. Teď přišla další žaloba, tentokrát od hudebních vydavatelství. Teď jsem to vlastně trošku tu stručně shrnula. Moje otázka na tebe zní na čí straně toho sporu by se stal já bych určitě stál na straně internet archivů. Myslím si, že je to velice záslužná služba, která uchovává podstatný výsledek kultury a civilizace do budoucnosti, který by jinak asi zmizel. A už dlouho zastávám názor, že časová platnost ochrany autorských práv v digitální době je nesmyslně dlouhá a že by se měla omezit. Jestli by se měla navrhnout nějaká funkční reforem a k opírají tu, tak by to mělo být právě tato krácení určené lhůty a potom by celý tento spor přestal existovat. Ale chápu, že to, co se děje asi důsledek toho předchozího soudního rozhodnutí. Internet archiv je teď s jistou nadsázkou jako zraněné zvíře, které už z jedné rány viditelně krvácí, a tak se na něj vrhají další dravci. Tak to prostě chodí.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají