Online Plus

Placená modrá ikona na Twitteru vyvolala chaos. To je typický Musk, dělá věci narychlo a neřeší negativní důsledky, míní Koubský

Online Plus

Placená modrá ikona na Twitteru vyvolala chaos. To je typický Musk, dělá věci narychlo a neřeší negativní důsledky, míní Koubský
Twitter, ilustrační foto

Plus

Twitter uživatelům z jejich profilu smazal modré ikony tzv. ověřeného účtu, které získali podle pravidel platných před tím, než se majitelem služby stal podnikatel Elon Musk. Modrou fajfku teď mají jen účty, které Twitteru platí předplatné (přes 200 korun měsíčně). Služba jejich totožnost nijak neověřuje, stačí jen, aby při registraci zadali telefonní číslo. Změna se neobešla bez komplikací.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Čin a obyvatel Česka by podle průzkumu uvítala pauzu ve vývoji. Já jim Evropská komise vydala seznam velmi velkých platforem. Síť internetu věcí z Xbox má problémy a Twitter smazal ikony ověřených účtů. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás také dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • Samozřejmě ani dnes na to nebudu sám. U mikrofonu na dálku přes internet vítám našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj. Petře. Ahoj. Davide. To je ten. Uživatelům s jejich profilu smazal modré ikony tzv. ověřeného účtu, které získaly podle pravidel platných před tím, než se majitelem služby stal podnikatel Elon Musk. Modrou fajfku teď mají jen účty, které Twitteru platí předplatné. Služba jejich totožnost nijak neověřuje, stačí jen, aby přeregistraci zadali telefonní číslo. Změna se neobešla bez komplikací. Některým prominentním uživatelům totiž Twitter modrou ikonu ponechal, přestože za ni neplatí. Patří mezi ně kritici změny, jako je třeba spisovatel Stephen King, americká sportovní hvězda LeBron James či herec William Shatner. I Elon Musk na Twitteru napsal, že konkrétně za jejich účty platí předplatné on sám. Modrá ikona se pak ale začala vracet i dalším účtům s velkým počtem sledujících. Petře je opět velká show. Samozřejmě na Twitteru velký zmatek, velký chaos v tom, co vlastně ta modrá ikona znamená nebo neznamená. Mimochodem ta modrá ikona se začala objevovat i na účtech některých lidí, kteří jsou už třeba několik let po smrti. A není asi úplně jasné, jestli tedy ten účet za ně někdo provozuje nebo ne. V některých případech je to velmi nepravděpodobné. Tady. Takže to vypadá, že opravdu Twitter začal tu ikonu dávat zpátky i některým těm prominentním VIP uživatelům s velkým počtem sledujících. Co na ten krok říkáš? On i Elon Musk říkal, že to udělá. Nakonec to tedy opravdu udělal. Je to podle tebe tedy dobrý postup, protože dosud tedy tam byla taková dichotomie. Tu modrou ikonu buď měli ti lidé s tím ověřeným profilem podle těch starých pravidel, ale stejnou ikonou vlastně měli také ti lidé, kteří platili předplatné. Je teď ta situace jasnější?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají