Online Plus

Jsou kvantové počítače jen hudbou budoucnosti? Rychlost vývoje v technologické oblasti někdy dokáže překvapit, soudí Koubský

Online Plus

Jsou kvantové počítače jen hudbou budoucnosti? Rychlost vývoje v technologické oblasti někdy dokáže překvapit, soudí Koubský
Kvantový počítač

Plus

Regulace AI v Evropě, možné rozdělení Googlu, problémy Twitteru s hudebními vydavateli a další pokrok kvantových počítačů okomentují v pořadu Online Plus David Slížek a Petr Koubský.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Problémy Twitteru s hudebními vydavateli, další pokrok kvantových počítačů, možné rozdělení Googlu a regulace je i v Evropě. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás také dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • A já samozřejmě přes internet na dálku vítám u mikrofonu také našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. EU má nakročeno ke schválení regulace umělé inteligence. Návrh nařízení o AIG prošel prvním čtením Evropského parlamentu a o definitivní podobě zákona teď vyjednávají zástupci europoslanců Evropské komise a členských států. Návrh zcela zakazuje některé druhy využívání a já jí technologií například systémy pro tzv. sociální skupinu lidí, pro předpovídání, že někdo třeba v budoucnosti může spáchat trestný čin nebo pro podprahové ovlivňování lidí negativním způsobem. Ke zcela zakázaným technikám má patřit také biometrické sledování na dálku na veřejných místech. Jde například o kamery schopné rozpoznávat obličeje. Úplný zákaz má ale platit jen v případě, že by ke sledování docházelo v reálném čase. Rozpoznávání ex post má výjimku například pro případ vyšetřování závažných trestných činů. Kromě zcela zakázaných technologií návrh vypočítává také konkrétní a já jí systémy, které jsou podle zákonodárců vysoce rizikové. Pro ty mají platit přísná pravidla. Mají třeba povinně získávat certifikáty, zaznamenávat svou činnost či mít neustálý lidský dohled pece. Téma, které už jsme také vlastně v našem pořadu zmiňovali, ale teď jsme o krok dál a vlastně při tom projednávání v Evropském parlamentu tam byl jediný takový, dejme tomu kontroverzní nebo sporný bod, o kterém se europoslanci trošku dohadovali, a to právě bylo to biometrické sledování na veřejných místech v reálném čase. Co si o tom myslíš? Nakonec tedy prošel ten úplný zákaz bez výjimek pro ten reálný čas? Ne tedy pro to, když třeba policie si pořídí nějaký záznam právě třeba na nějakých kamerách, tak porovnat ten obraz s nějakými svými databázemi, ale v tom reálném čase to prostě bude zakázáno. Dává to smysl podle tebe tento zákaz?

Více z pořadu