Online Plus

Aféra Uberu s lobbováním u politiků je až příliš rozsáhlá. Jsem zvědavý, jaké politické zemětřesení v Evropě vyvolá, říká redaktor Koubský

Online Plus

Aféra Uberu s lobbováním u politiků je až příliš rozsáhlá. Jsem zvědavý, jaké politické zemětřesení v Evropě vyvolá, říká redaktor Koubský
společnost Uber

Plus

Dopravní společnost Uber, která rozhýbala i náš svět taxikářských služeb, často vědomě porušovala zákony a lobbovala u politiků. Vyplývá to z interních dokumentů, které utajený zdroj předal britskému deníku The Guardian a sdružení International Consortium of Investigative Journalists. „Nečekal jsem, že celá záležitost půjde takto daleko a vysoko,“ říká v pořadu Online Plus redaktor Deníku N Petr Koubský.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Plus záběry z chytrých domovních zvonků ve Spojených státech stále častěji využívá policie. Český úřad bude přísněji posuzovat ukládání kutí s. Nekonečný příběh Twitteru a Ilona maska má další kapitolu a uniklé interní materiály vrhají špatné světlo na fungování firmy Uber. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • A já samozřejmě na dálku, přes internet vítám u mikrofonu také našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. Uber, Fajl se. Tak novináři pojmenovali aktuální únik 124000 interních dokumentů dopravní firmy Uber, který se dostal do rukou reportérů britského deníku The Guardian a dalších médií. Podle The Guardianu obsahuje e-maily, zprávy, firemní prezentace či faktury z let 2013 až 2017, které se dotýkají činnosti firmy ve 40 státech včetně ČR. Z analýzy dokumentů Uber vychází jako firma, která při pronikání na nové trhy vědomě nedodržovala zákony a tajně lobbovala u politiků za změnu pravidel pro taxislužby. Mezi podporovatele Uberu patřil podle The Guardianu například současný francouzský prezident Emmanuel Macron, který v roli ministra francouzské vlády pomáhal firmě vyjednat uvolnění regulací. Na ruku měla jít firmě také někdejší eurokomisařka pro digitální agendu chvílí kroje Sovák, která za Uber po odchodu z funkce lobbovala u evropských politiků i v době, kdy to měla podle evropských pravidel zakázáno. Později pro Uber začala oficiálně pracovat Uber a také měl do svých IT systémů instalovat tzv. kil switch, tedy opatření, které firemní počítače dokázalo odstřihnout od interních dat, což mělo policii ztížit vyšetřování případných nezákonných praktik Uberu. Petře, já jsem pročítal tedy ty články na The Guardianu. On ještě pořád vycházejí a budou vycházet asi další. Ukázalo se, že vlastně ty soubory poskytl novinářům někdejší hlavní lobbista Uberu, který právě se na všech těchto věcech tehdy podílel a teď vlastně ho nějak asi trápí svědomí, aspoň tak to vysvětluje. A proto předal novinářům právě tyto informace o tom, jak Uber fungoval. Moje první otázka překvapilo tě, jak tedy Uber lobboval, jak jaksi obcházel, nepokoušel se obcházet zákony apod.? A ano, i ne. To, co mě překvapilo, bylo některá z těch jmen. Nečekal jsem přece jenom, že půjde celá záležitost takto daleko a takto vysoko, aby zahrnovala ta jména, která si říkal. Kromě toho se tam vyskytuje jméno současného spolkového kancléře Olafa Scholze, o některých dalších významných politiků, tak to jsem nečekal.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají