Názory a argumenty

Tereza Zavadilová: Zlato už zase září, uprostřed nejistot

Názory a argumenty

Tereza Zavadilová: Zlato už zase září, uprostřed nejistot
Symbolem bohatství jsou zlaté cihly

Plus

Už už to vypadalo, že se na trhy na delší dobu vrátil optimismus, že nižší úrokové sazby podpoří globální ekonomiku a do světa se vrátí chuť riskovat. A zase ne, aspoň tedy aktuálně to tak nevypadá. Stratégové velkých fondů a centrálních bank i bohatí lidé evidentně přisuzují současnému konfliktu na Blízkém východě a souvisejícímu prohloubení geopolitického napětí velkou váhu.
Tereza Zavadilová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Už už to vypadalo, že se na trhy na delší dobu vrátil optimismus, že nižší úrokové sazby podpoří globální ekonomiku a do světa se vrátí chuť riskovat. A zase ne, aspoň tedy aktuálně to tak nevypadá. Stratégové velkých fondů a centrálních bank i bohatí lidé evidentně přisuzují současnému konfliktu na Blízkém východě a souvisejícímu prohloubení geopolitického napětí velkou váhu. Cena zlata během uplynulých dvou měsíců prudce vzrostla a dostala se k hranici 2400 dolarů za trojskou unci, tedy necelou třetinu kg. Lidé i instituce hledají bezpečný přístav, říkají analytici. Zlato teď skokově vzrostlo poté, co se rozhořel konflikt Izraele s Íránem. Světová média se plní obavami z hrozby větší války v regionu i mimo něj a z dalších komplikací v už tak narušený geopolitických vazbách. Není to jediné ohnisko politických potíží, které žene lidi do zlata. Kromě konfliktu v Izraeli se vleče i válka na Ukrajině a řešení je v nedohlednu, přičemž další finanční podpora napadené země v zahraničí dost často naráží na domácí kritiku, zejména v USA, kde se čekají prezidentské volby a neví se, jak se k celé věci postaví nový kabinet. Zvláště pokud by vyhrál favorizovaný Donald Trump. Ten střílí protichůdné výroky na všechny strany, takže nikdo moc neví, co od něj případně čekat. Uklidnění situace těžko. Nějak to neklape ani na makroekonomické frontě. Bidenova vláda pomáhala ekonomice štědrými stimuly a teď za to platí obřím státním dluhem a také inflací, která neklesá, protože se ekonomika poněkud přehřívá. Čekalo se, že FED už před létem sníží sazby. Teď to vypadá, že ne dřív než v září a padají dokonce úvahy i o zvýšení sazeb, aby centrální banka inflace ekonomiku trochu zchladila. Významné investiční banky ve světle toho všeho čekají, že aktuální prudké zdražení zlata není jen výkřik do tmy. Goldman Sachs čeká růst ceny na 2700 dolarů ještě letos a Citibank na 3000 dolarů v horizontu šesti až 18 měsíců. Na druhou stranu ale zlato si nějaký růst už zasloužilo. Během inflace se totiž jako pověstný uchovatel hodnoty vůbec nepředvedlo. Kdo by koupil zlato v únoru roku 2021, až do letošního února by nevydělal skoro nic, protože se cena skoro nehnula. Domácnosti na celém světě ale mezitím kvůli inflaci zchudli o desítky %. Spořicí účet v bance udělal mnohem lepší službu než drahý kov. Fyzické zlato funguje jako platidlo skoro celou historii lidstva. Do 70. let byly běžné bankovky kryté zlatem. Instrument pro ukládání peněz to ale už dávno moc dobrý není. Nenese úrok, nevyplácí dividendy a nejde ho obratem a beze ztráty prodat. Inovace vznikají, když se peníze násobí a točí, ne když leží někde v kovu. Psychologicky zlato jako jistota fungovat může, ale jako investice je to spíše regrese, podobně jako je regresí válka na místo diplomatického, nekrvavého řešení sporů.

Ostatní také poslouchají