Názory a argumenty

Petr Janyška: Praha přijala ministra polské jepičí vlády

Názory a argumenty

Petr Janyška: Praha přijala ministra polské jepičí vlády
Polský premiér Mateusz Morawiecki

Plus

Měli jsme v historii zimního krále, Polsko teď má zimní vládu. Zimní Fridrich Falcký ovšem kraloval rok a čtyři dny a zpočátku nevěděl, jak to s ním dopadne, kdežto staronový premiér Polska Mateusz Morawiecki bude premiérovat přesně dva týdny a od začátku ví, kdy skončí: 11. prosince. Protože nemá sebemenší šanci získat toho dne důvěru parlamentu. A ví to celé Polsko.
Petr Janyška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Měli jsme v historii zimního krále a Polsku teď má zimní vládu zimní Fridrich. Falcký ovšem kraloval rok a čtyři dny a zpočátku nevěděl, jak to s ním dopadne. Když to staronový premiér Polska Mateusz Morawiecki bude premiérovat přesně dva týdny a od začátku ví, kdy skončí. 11. prosince, protože nemá sebemenší šanci získat z toho dne důvěru v parlamentu. A ví to celé Polsko. Proč to tedy Morawiecki dělá? Proč jde vstříc politické potupě? Za vším i v Polsku stále ještě třeba hledat Jaroslawa Kaczynského, šéfa strany PISA. Po jeho volební porážce v polovině října, kterou vůbec nečekal, se rozhodl tvářit, že se pojede dál jako dosud, aby tak získal co nejvíc času, během nějž se možná podaří vymyslet, jak znemožnit či přinejmenším zkomplikovat jmenování nové vlády vítězné koalice.

  • Hned v říjnu, den po volbách bylo jasné, že tři uskupení dosavadní opozice, která získala pohodlnou většinu, sestaví vládu pod vedením Donalda Tuska. Prezident Andrzej Duda ovšem pověřil sestavením nové vlády dosavadního premiéra Morawieckého. Duda je člověkem PISA, kandidoval za tu stranu a mnohokrát prokázalo, že je na ní zcela závislý. Morawiecki svou novou vládu představil minulé pondělí. Na získání důvěry parlamentem má dva týdny. Až na jednoho v ní není žádný známější politik. Většinou to jsou málo známé tváře, jeho spolupracovníci z úřadu, politici druhé kategorie. V podstatě úřednická vláda na 14 dnů. Z dosavadních informací se zdá jasné, jak proběhne její neslavný konec. V pondělí 11. prosince předstoupí Morawiecki s vládním prohlášení před parlament. Odpoledne se počítá, že nedostane důvěru a vzápětí parlament navrhl nového premiéra Donalda Tuska, který už má připraven svůj kabinet a požádal poslance hned o důvěru. Už se třeba ví, že ministrem zahraničí bude Jaroslav Sikorski, který tu roli už měl a je dobře znám v cizině. Jeho ženou je historička a novinářka Apple Boom, známá svými články o Polsku, Rusku a postkomunismu. Potom by měl vládu přijmout přísaze prezident Duda. Je to pouhá formalita. Ale co když to odmítne udělat? Není to tak docela fantasmagorie. Už jednou něco takového učinil, když v roce 2015 odmítl přijmout k přísaze tři řádně zvolené soudce Ústavního soudu a porušil tím ústavu. Začíná se spekulovat, zda nepoužije jako záminku výrok komise, kterou si ustavil PISA, aby zkoumalo údajné vztahy s Ruskem v minulosti Donalda Tuska. Tu komisi nový parlament ve středu rozpustil, ale dvě hodiny před tím ještě stačilo přijít s výrokem, že prý nedoporučuje, aby bylo Tuškovi svěřena funkce spojena se zodpovědností za bezpečnost státu. Její výstupy nemají právní závaznost. Co když se jí ale prezident chopí jako záminky a odmítne Tuska odpřisáhnout, otevřelo by tím velkou politickou krizi. Ale odpovídalo by to tomu, jak se PISA Kaczynski snaží držet moci inspirováni Trumpem. Dočasná vláda se přitom chová, jako by tu byla navěky. Čtrnáctidenní jepičí. Ministr zahraničí Šimon Šinkovský už stačil přijet ve středu do Prahy a je s podivem, že se na něj udělali čas ministr pro EU Martin Dvořák a premiérův poradce Tomáš Pojar a jednali s ním ohledně změn v evropských smlouvách. Kdysi v budoucnu navíc prohlásil, že Praha sdílí ho pohled. Chce snad Fialova vláda vyslat signál, že v Polsku stále vsází na pysk, byť prohrál volby. To jednání nemohlo nepoškodit hned od počátku vztahy s regulérní vládou Donalda Tuska, která se objeví za dva týdny.