Historie Plus

Politické vraždy, které změnily svět: Anvar Sadat – smrt v přímém přenosu

Historie Plus

Politické vraždy, které změnily svět: Anvar Sadat – smrt v přímém přenosu
Egyptský prezident Anvar Sadat (1918-1981)

Plus

Egyptský důstojník a státník Anvar Sadat, spolutvůrce mírového procesu na Blízkém východě a nositel Nobelovy ceny míru, byl zavražděn v roce 1981.
Pavel Hlavatý

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Egyptský prezident Anwar sada se stal z výrazného odpůrce Izraele klíčovým aktérem mírového blízkovýchodního procesu. K poslechu příběhu muže, který jako prezident vedl s Izraelem válku a za několik let poté i složitá a úspěšná mírová jednání, za něž obdržel Nobelovu cenu míru a který byl v přímém přenosu svými odpůrci zavražděn. Vás zve Pavel Hlava.

  • Té politické vraždy speciál.

  • Novodobá historie Egypta je velmi spletitá. Složité prolínání osmanských a britských vlivů, vyhlášení nezávislosti a ustavení monarchie v roce 922. Pokračující britský vliv, složitá situace v době druhé světové války i podíl na agresi vůči nově vzniklému státu Izrael a poté vojenský převrat a následné zrušení monarchie v roce 953. Jak se začal v tomto kontextu odvíjet příběh Anwar Asada, tak popisuje historik Jan Adamec.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají