Archiv Plus

Na čtvrtého tajemníka Jana Masaryka se zapomnělo. Teď známe i jeho hlas

Archiv Plus

Na čtvrtého tajemníka Jana Masaryka se zapomnělo. Teď známe i jeho hlas
Mikuláš Mára v době, kdy působil jako československý diplomat v USA

Plus

Zatímco jména tří tajemníků Jana Masaryka (Lumíra Soukupa, Antonína Suma a Jiřího Špačka) jsou známá, Mikuláš Mára pozornosti badatelů unikal. Tajemnické povinnosti vykonával totiž pouze v době, kdy Masaryk pobýval v USA.
David Hertl

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dva lidé propojili kousky svých životů. Jeden z celosvětově známý, druhý zapomenutý. Jeden ministr, druhý jeho tajemník. O tom prvním víme vše, o tom druhém skoro nic. Nebo vám něco říká jméno Mikuláš Mára? Přitom právě bez nich se neobešla žádná cesta ministra zahraničních věcí po Spojených státech amerických. Jeho hlas známé díky unikátní nahrávce, kterou dnes uslyšíte poprvé. Dobrý poslech přeje David Hertl.

  • Archiv plus.

  • Hormon, který se vypracoval pro výstavu. Já být pro československý pavilon jako komisař, ukončil. Potom. Několik dalších lze podívat. Tak jsme se tady s námi.

Ostatní také poslouchají