Názory a argumenty

Ondřej Soukup: Sociologie ve službách Putinovy tajné služby

Názory a argumenty

Ondřej Soukup: Sociologie ve službách Putinovy tajné služby
Ruská policie. Ilustrační foto.

Plus

V dobách sovětského vůdce Josifa Stalina byla sociologie považována za buržoazní pavědu. To se nedá říct o současném Kremlu. Nejenže si objednává výzkumy u státních a polostátních sociologických služeb, ale tajná služba FSO (Federální služba ochrany), podléhající přímo prezidentovi Vladimiru Putinovi, má vlastní sociology. To je patrně světový unikát. Protože Putinův režim zlikvidoval za 20 let politický život, sociologické výzkumy jsou pro Kreml jedinou zpětnou vazbou.
Ondřej Soukup

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V dobách sovětského vůdce Josifa Stalina byla sociologie považována za buržoazní pavědu. To se ale rozhodně nedá říct o současném krému. Ba naopak. Nejenže si neustále objednává výzkumy u státních a polostátních sociologických služeb, ale tajná služba FSB, Federální služba ochrany podléhající přímo prezidentovi Vladimiru Putinovi, má vlastní sociology, což je patrně světový unikát. Není to náhoda, protože Putinův režim zlikvidoval za 20 let prakticky jakýkoliv politický život. Sociologické výzkumy jsou pro Kreml prakticky jedinou zpětnou vazbu. Výsledky sociologů FSO se nikdy nepublikuji, ale občas se na veřejnost přece jen dostanu. Servery medúzám pohovořil s několika lidmi, kteří viděli poslední výzkum ze začátku listopadu ohledně vztahu Rusů k probíhající válce. Výzkumníci se nespoléhali na obvolávání respondentů, ale uspořádají tzv. fokus grupy, tedy moderované diskuse zhruba desetičlenných skupin. Lidé se domnívají, že není důvod si myslet, že se jejich život zlepší. Není to odchod do opozice nebo naprosté odmítání zvláštní vojenské operace. Je to lhostejnost, apatie. Nic nedokáže nadchnout, nic je nemotivuje. Je to jenom. Nechte nás na pokoji, nelezte nám do života, říká jeden ze zdrojů medúzy blízký Kremlu. Podle něj nejsou tyto nálady spojené s posledními porážkami ruské armády, jako bylo nedávné stažení z Chersonu. Kreml se domnívá, že lidé jsou jednoduše unaveni válkou jako takovou. Tak je mnohem více lidí než v létě si klade otázku, proč vlastně válka začala. Nehledě na všechno úsilí propagandistů se lidé ptají, kvůli čemu nyní zažíváme těžkosti? Proč se to děje?

  • Je těžké zhodnotit důvěryhodnost tohoto výzkumu, tím spíše v podmínkách války. Podobným výsledkům ale došly i nezávislí sociologové ze společnosti Mountfield, kteří svůj výzkum prováděli počátkem listopadu v Moskvě. Podle jejich průzkumu jen 19 % Rusů očekává, že v nejbližší budoucnosti se jejich život zlepší. 29 % dotázaných je naopak přesvědčeno, že se zhorší. 36 % si myslí, že se v životě nic nezmění. 57 % respondentů se pak přiznává, že zprávy o válce u nich vyvolávají únavu. V tom na konci července o únavě hovořilo jen 41 % dotázaných respondentů. Sociologové také ptali, co jsou pro ně nejcitlivější body týkající se války? Tím nejdůležitějším byla podle očekávání mobilizace a ekonomické problémy kvůli sankcím a poněkud nečekaně také blokování Instagram. Jsou ale i jiná potvrzení. Když ruská armáda vyklidila Cherson. Prokremelský list Moskovskij komsomolec publikoval článek Jekatěriny se znovu, v, kdy se autorka rozhořčuje, že všichni její známí na ztrátu Chersonu naprosto kašlou. K čemu nám v takovém případě byla ta podpora lidí z rozpočtové sféry na Rudém náměstí, vítězné reportáže v televizi. Měli bychom si přestat lhát, proč je situace taková, jaká je? Lidé v provincii se takové otázky nepokládá. Chtějí, aby je úřady nechaly na pokoji. Komu to není jedno, jsou lidé, kteří jsou dneska v první linii a jejich blízcí, uzavírá. Jsi němu a

Ostatní také poslouchají