Názory a argumenty

Luboš Kreč: Prozření velkých technologických firem

Názory a argumenty

Luboš Kreč: Prozření velkých technologických firem
Daniel Ek

Plus

Jen málokdy lze říct, že by interní dopis ředitele firmy měl být povinnou četbou. Ovšem v případě emailu, který rozeslal zakladatel Spotify Daniel Ek svým kolegům, je takové konstatování na místě. Minimálně pro ty, kdo sledují startupovou a technologickou scénu či mají sami byznysové ambice.
Luboš Kreč

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jen málokdy lze říct, že by interní dopis ředitele firmy měl být povinnou četbou. Ovšem v případě e-mailu, který tento týden rozeslal zakladatel Spotify dialog svým kolegům, je takové konstatování na místě. Minimálně pro ty, kdo sledují start-upové a technologickou scénu či mají sami byznysové ambice. Čtyřicetiletý švédský podnikatel v něm oznámil druhé kolo škrtů, takže po jarních osmi stovkách odejde dalších 1500 lidí. To samo o sobě není tak podstatné. Za pozornost ovšem stojí argumenty, kterými nelehké rozhodnutí zdůvodnil. V podstatě napsal, že v minulých letech, které IT firmám přáli a kdy se zdál být nadbytek všeho, především pak levných peněz. Ve Spotify mohutně investovaly do svého růstu bez ohledu na to, jak velký to dávalo ekonomický smysl. Pár citací pro ilustraci stali jsme se sice produktivnější, ale ne efektivnější. Nebo je mezi námi příliš mnoho těch, kteří dělají práci pro práci, místo aby dělali něco se skutečným dopadem. Kudy z toho ven? Podle Daniela je nutné se vrátit zpět a být štíhlejší, kreativnější, důmyslnější a v důsledku i negativnější. Ostatně robustní korporátní struktura bývá obvykle spíš brzdou, ne motorem pokroku. Spotify není jediná technologická společnost, která si podobným uvědoměním prochází. Něco podobného prožívali v posledních měsících kryptoměnové burzy Coinbase v burzovní aplikaci Robin Hood nebo dokonce i ve Facebooku, respektive jeho mateřské skupině. Meta. Covidové roky, které postavili řadu oborů na hlavu, znamenaly v technologickém sektoru opravdovou bombu. Ceny start-upů, jež jinak pálili peníze raketovým tempem, rostly strmě vzhůru. Investoři rozhazovali miliardy dolarů, na burzách bylo vše zalito sluncem. Zisk, efektivita, přidaná hodnota. Potom se ptal jen málokdo. Tyto časy jsou ale pryč a je to dobře, protože tím pravým byznysovými pohonem jsou tlak na efektivitu a potřeba mít zdravé ekonomické základy. Ty opravdu velké projekty vznikají právě v tomto prostředí a nikoli tam, kde firmy zaměstnávají týmy, jež podporují další týmy, které pomáhají zase jiným týmům nad nimi.

Ostatní také poslouchají