Online Plus

Ulož.to mění své fungování. „Sdílení pirátského obsahu už není atraktivní byznys,“ hodnotí to Koubský

Online Plus

Ulož.to mění své fungování. „Sdílení pirátského obsahu už není atraktivní byznys,“ hodnotí to Koubský
Screenshot homepage Uloz.to

Plus

Server Ulož.to oznámil, že po letech výrazně změní způsob svého fungování. Od 1. prosince je klasickým osobním úložištěm souborů. Podle oficiálního oznámení už uživatelé nebudou moci tyto soubory veřejně sdílet ani na ně zasílat odkaz ke stažení.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dopad používání internetu na kvalitu života, údajný konec bakalářských prací kvůli a já jí triky e-shopů v průběhu black friday a změna serveru ulož. To to jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás také dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • A samozřejmě ani dnes na to nebudu sám. U mikrofonu na dálku přes internet vítám našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj Davide. Server ulož. To oznámil, že po letech výrazně změní způsob svého fungování. Od prosince bude klasickým osobním úložištěm souborů. Podle oficiálního oznámení už uživatelé nebudou moci tyto soubory veřejně sdílet ani na ně zasílat odkaz ke stažení ulož. To řadu let fungovalo jako platforma, přes kterou se mimo jiné šířily pirátské kopie filmů nebo hudebních nahrávek. Soudy projednávaly řadu žalob ze strany filmových distributorů či agentur držících autorská práva k různým audiovizuálním dílům. Letos například jedna z žalob doputovala až k ústavnímu soudu, který rozhodl v neprospěch ulož to a potvrdil dřívější verdikty, podle kterých server musí znemožnit stahování pirátských kopií filmu Pelíšky, Ostře sledované vlaky, s čerty nejsou žerty, vesničko má středisková kobry a užovky a Obušku z pytle ven. Server namítal, že podle českých zákonů nesmí být nucen k tomu, aby všeobecně kontroloval, jestli jsou nahrávané soubory legální. Soudy ale potvrdili, že je možné podobnou povinnost uložit, pokud míří na konkrétní díla, u kterých už bylo zjištěno porušování autorských práv. Petře, ta zpráva byla poměrně překvapivá. Myslím, že jen málokdo čekal, že ulož to takto nějakým způsobem zareaguje. Ten server tu změnu zdůvodnil tím, že začíná platit akt o digitálních službách, což je evropská regulace, která právě třeba cloudovým úložištím o vůbec provozovatelům služeb, na které mohou uživatele nahrávat svá data, dává celou řadu nových povinností, ale ten tlak na to, aby ulož to přestalo umožňovat sdílení pirátských filmů se zvyšoval už delší dobu. Mi kde podle tebe tady jsou ty skutečné důvody, proč server z úloh to vlastně k té změně přistoupil?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají