Názory a argumenty

Lída Rakušanová: Neplněním slibů Ukrajině hazarduje Evropa sama se sebou

Názory a argumenty

Lída Rakušanová: Neplněním slibů Ukrajině hazarduje Evropa sama se sebou
Voják s municí pro houfnici v Doněcké oblasti na Ukrajině

Plus

Někdy jsou i dva měsíce celá věčnost. Přesně tak to teď zažívají ukrajinští vojáci na frontě. Kvůli zoufalému nedostatku dělostřelecké munice se před útoky ruského vojska nemohou adekvátně bránit už teď. A to mají na první dodávku dělostřeleckých granátů, zprostředkovávaných Českem na světovém trhu, čekat až do června.
Lída Rakušanová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Někdy jsou i dva měsíce celá věčnost. Přesně tak to teď zažívají ukrajinští vojáci na frontě. Kvůli zoufalému nedostatku dělostřelecké munice se před útoky ruského vojska nemohou adekvátně bránit už teď. A to mají na první dodávku dělostřeleckých granátů zprostředkovaných Českem na světovém trhu čekat až do června. Přitom je podle expertů velmi pravděpodobné, že velkou ofenzivu s cílem dobýt zřejmě celý Doněck spustí Kreml už koncem května. Když nedávno reportéři německého týdeníku Die Zeit navštívili vojáky na ukrajinské frontě, setkali se s lidmi, kterým nezbývá než improvizovat, protože Rusové útočí na ukrajinské obranné linie v poslední době i tzv. klouzavý mi bombami shazovanými z ruských stíhaček mimo dostřel ukrajinské protivzdušné obrany, snaží se Ukrajinci znemožnit jim to zasažením ruských vojenských letišť, ale jelikož Zelenský musel západním partnerům slíbit, že jimi dodané rakety Ukrajina nepoužije na cíle na ruském území, nezbývá ukrajinským vojákům než posílat do Ruska své vlastní drony. Ani pro ně ale nemají dost munice, takže pracují i v podmínkách přímo partyzánských. Například ve sklepě, kde odlehčují granáty Spencer Faustův, protože by je jinak neunesli drony, anebo vyrábějí ze supů munice tříštivých střel pomocí lepící pásky granáty, které nevybuchnou ve vzduchu, ale až po dopadu na zem. Že se Ukrajinci i za těchto okolností pořád ještě dokáží bránit, ačkoli od svých západních spojenců dostávají doposud hlavně plané sliby. Je hrdinství non plus ultra. Nová vlna slibů se vzedmula i poté, co se Izrael s pomocí Spojených států, Británie, Francie a Jordánska dokázal de facto bez problémů ubránit masivní invazi íránských dronů a raket. O uzavření ukrajinského nebe přitom prosí Ukrajinci západ marně už přes dva roky. Spojenci doposud váhali. Údajně proto, aby se v boji Ukrajiny se zemí, která má největší jaderný arzenál na světě, ne, vyostřil konflikt. Výsledkem je ještě víc rozbombardovaná ukrajinská infrastruktura, další zničené domovy a hlavně spousta zbytečně ztracených lidských životů. Zda bude mít dnešní porada ministrů obrany členských zemí Severoatlantické aliance o pomoci Ukrajině s protivzdušnou obranou. Tentokrát konkrétnější výsledky? To se uvidí teprve časem. Svobodná demokratická Ukrajina ho ale už moc nemá a spolu s ní ho nemá ani svobodná demokratická Evropa.

Ostatní také poslouchají