Názory a argumenty

Lída Rakušanová: Je vůbec možné dobře komunikovat špatné zprávy?

Názory a argumenty

Lída Rakušanová: Je vůbec možné dobře komunikovat špatné zprávy?
Pavel Blažek, Vít Rakušan, Petr Fiala a Marian Jurečka na jednání vlády ČR

Plus

Kdo z premiérova týmu poradil Petru Fialovi, aby se nechal natáčet, jak srovnává ceny potravin v českém a německém supermarketu, měl by dostat padáka. Nejen že německé noviny nevěděly, co si mají s fotkou premiéra sousední země na parkovišti před nákupním střediskem ve Waldsassenu vlastně počít, ale divit se musel i mnohý konsument českých sociálních sítí: videozáběr překvapeného Petra Fialy nad sklenicí nutelly totiž nemohl být strojenější.
Lída Rakušanová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Kdo z premiérova týmu poradil Petru Fialovi, aby se nechal natáčet, jak srovnává ceny potravin v českém a německém supermarketu? Měl by dostat padáka. Nejen že německé noviny nevěděli, co si mají s fotkou premiéra sousední země na parkovišti před nákupním střediskem ve Waldsassenu vlastně počít. Ale divit se musel i mnohý konzument českých sociálních sítí. Video záběr překvapeného Petra Fialy nad sklenicí nutili, totiž nemohl být strojenější. Korunu tomu ovšem chudák premiér nasadil v okamžiku, kdy prohlásil, že pokud jde o cenové rozdíly, bude chtít od potravinářských řetězců vysvětlení. Faktem totiž je, že vláda s předraženými potravinami v českých supermarketech nemůže dělat o moc víc, než se to tak akorát nechat vysvětlit. Ceny v obchodech by mohla ovlivnit pouze snížením DPH. A to ještě jen teoreticky, protože dokud si je zákazníci nechají vysoké ceny líbit, nemají obchodníci důvod je snižovat. Takže v reálu tento evidentní pokus Petra Fialy od dobrou komunikaci s veřejností naprosto selhal. Otázka ovšem je, zda může být jakákoli komunikace vlády s veřejností úspěšná. Pokud vládě, které záleží na budoucnosti této země, nezbývá než být převážně poslem špatných zpráv. Od předešlého kabinetu Andreje Babiše převzala vláda Petra Fialy ČR z mnoha set miliardovými dluhy, které, jak na to už v roce 2021 upozorňovala Hospodářská komora. A jak to posléze potvrdil i NKÚ, zdaleka nevznikly jen kvůli COVIDu. Babišova vláda rozhazovala před volbami peníze plnými hrstmi, aniž by se ohlížela na udržitelnost veřejných financí. A fakt, že se vládě Petra Fialy podařilo navzdory skokovému zdražení energií a nečekaným výdajům kvůli Ruskem rozpoutané válce proti Ukrajině. Snížit schodek loňského rozpočtu dokonce pod plánovaný objem se podobá téměř zázraku. Profitovat z něj ale budou teprve příští generace. A jak to bývá, ty současné se sice teoreticky hlásí k nutnosti šetřit, ale v praxi většinou odmítají připustit, že by se to mělo dotknout konkrétně i jich samotných. Když Winston Churchill sliboval národu v roce 1940, kdy hrozila Británii invaze německých vojsk, ve svém proslulém projevu jen krev, dřinu, pot a slzy. Určitě tím nevzbudil nadšení. Bezprostředně po konci války se musel premiérského křesla vzdát, protože jeho strana prohrála volby. Nezbývá než doufat, že se čeští voliči nedají onou údajně tak špatnou komunikací české vlády zmást. Už kvůli svým dětem a vnukům.

Ostatní také poslouchají