Názory a argumenty

Lída Rakušanová: České předsednictví Radě EU se musí zdařit!

Názory a argumenty

Lída Rakušanová: České předsednictví Radě EU se musí zdařit!
Předsednictví Češi přebírají od Francouzů

Plus

Jakkoli je název tohoto komentáře ambiciózní, má k němu Česká republika vzhledem k válce na Ukrajině, hlavnímu tématu těchto a bohužel i budoucích dnů, předpoklady jako málokterý stát v unii: má ještě v genech, jaké to je, když rašící výhonky svobody a demokracie brutálně zničí ruský agresor.
Lída Rakušanová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • České předsednictví Radě EU se musí zdařit. Jakkoli je název tohoto komentáře ambiciózní má k němu ČR vzhledem k válce na Ukrajině, hlavnímu tématu těchto a bohužel i budoucích dnů, předpoklady? Jako málokterý stát v unii má ještě v genech. Jaké to je, když rašící výhonky svobody a demokracie brutálně zničí ruský agresor. Došlo k tomu v této zemi sice už před 54 lety, ale pamětníci ještě žijí. Ještě se tu narodila minimálně jedna, ne-li dvě generace. Do doby, kdy byla celonárodní deprese z převálcování Pražského jara ruskými tanky a ponížení z následné normalizace pod taktovkou Moskvy přímo hmatatelné, ačkoli se o tom v rodinách třeba ani nemluvilo. Autentická vlna bezprostředního soucitu s ukrajinskými uprchlíky a až bezmezné ochoty pomáhat jejich zemi statečně čelící ruské agresi. Vlna, která letos na jaře zaplavila Česko, by byla bez tohoto kolektivního podvědomí stěží myslitelná. Pro nadcházející české předsednictví Radě EU je to bonus k nezaplacení. Ať už jsou totiž vytyčené priority českého předsednictví, jako je právní stát nebo změna klimatu, jakkoli úctyhodné. To nejpodstatnější pro EU teď je zmařit Putinovi jeho plány. Demokratická Evropa to musí udělat ve svém nejvlastnějším zájmu, z prostého pudu sebezáchovy, protože rádoby dcer v Kremlu chce evidentně trumfnout i Petra Velikého a ani v nejmenším se netají tím, že si chce podrobit nejen Ukrajinu, ale s jednou rukou na kohoutku s plynem a s druhou na kufříku s jadernou apokalypsou. Rozbít EU a rozšířit svou sféru vlivu od Lisabonu po Vladivostok a od pobřeží Baltu k Černému moři. Podle místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové je to pro Evropu šance, že bude teď unii předsedat někdo, kdo má pochopení pro to, co se na Ukrajině děje, protože stejně jako nejsou země východní Evropy schopny plně pochopit vývoj v Libyi nebo v subsaharské Africe, není západ schopen správně cituji dešifrovat zprávy z Moskvy. Dodejme, že k tomu je ČR vzhledem ke svým historickým zkušenostem pro Destinnové na zcela jistě a na místě je i předpoklad, že by k tomu byl současný český premiér na rozdíl od svého předchůdce i kompetentní. Přesto je zdar českého předsednictví v sázce. Momentálně se domácí politická scéna otřásá korupční kauzou dozimetr natolik, že se až vrací vzpomínka na rok 2009, kdy uprostřed českého předsednictví padla přičiněním opozice vláda Mirka Topolánka. Tehdy to byl jen trapas. Dnes, kdy se hraje o osud Evropy, by to byla neodpustitelná šílenost.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají