Názory a argumenty

Libor Dvořák: Z čeho mají Rusové obavy

Názory a argumenty

Libor Dvořák: Z čeho mají Rusové obavy
Moskva

Plus

K zajímavým výsledkům o tom, jaká je aktuální celková situace v ruské společnosti, dospěla dvě důležitá a respektovaná sociologická pracoviště – známý ruský Levada-centr a ještě známější americký Gallupův ústav pro průzkum veřejného mínění. 
Libor Dvořák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Když byl na momentální stav současné ruské společností dotázán asi nejznámější představitel Levada centra Lev Gudkov, především řekl, že seznam strachů a obav je víceméně tradiční a na dlouhá léta dosti stejný. Figurují v něm ekonomická témata či problémy související se sociální spravedlností. V průzkumu, který v zmíněné pracoviště provedlo letos v srpnu, se na první místo dostali vytrvale rostoucí ceny, následovaly korupce a úplatkářství a teprve třetí místo obsadil celospolečenský neklid vyvolaný speciální vojenskou operací na Ukrajině. Postupně následují zvyšování důchodového věku, vzrůstající být a špatné zdravotní služby a růst nezaměstnanosti. Zajímavý je vztah k válce na Ukrajině. Tady počty obávajících se či dokonce vyděšených během skoro dvou let války poklesly skoro o dvě třetiny. Zmíněný sociolog vidí dvě příčiny. A to jak účinek propagandy, která lidi ujišťuje, že vše je v pořádku a nikomu nic nehrozí, ale historicky je to hlavně víra v paternalistický stát, která je běžnými Rusy vnímána v podstatě pořád stejně. Pokud jde o prakticky až drakonické postupy totalitního státu. Většina občanů věří tomu, že když proti režimu aktivně nevystupuje, nechá je ten režim na pokoji. Výzkum Kalupova ústavů se od toho ruského samozřejmě dost podstatně liší, i když na řadě míst se zjištění sociologů v obou zemí prolínají. Hlavní americké, a to dosti překvapivé zjištění spočívá v následujícím Rusové rozhodně nepůsobí dojmem lidí, jejichž země by byla už druhý rok ve válce. Ať už si Kreml masakrů na Ukrajině říká jak chce, ruští občané docela optimisticky hodnotí ekonomické vyhlídky své vlasti. Mají pocit, že alespoň zčásti žijí v dostatku a bezpečí a vlastně skoro nic netíží. Od roku 2006, kdy Chalupův ústav mohl v Rusku provést svůj první průzkum, vzrostl počet těch, co mají pocit, že jim nic nehrozí, skoro trojnásobně na 71 % populace. Putinovu režimu se zkrátka opravdu povedlo vzbudit v obyvatelstvu dojem, že válka zuřící pár set km od jejich domovů se jich přece netýká. Přesto se na monitoru sále, kde se konalo nejnovější Putinovo televizním zjevení lidu a výroční tiskovka, objevil zajímavý slogan vzešlý právě z lidu a spolehlivě chráněný anonymitou. Vaše realita je jiná než naše. I takové výroky se v dnešním Rusku ozývají.

Ostatní také poslouchají