Jak to vidí...

Politický geograf Romancov: Svět, ve kterém lze většinu politicko-vojenských rizik řešit prostřednictvím dialogu, je pryč

Jak to vidí...

Politický geograf Romancov: Svět, ve kterém lze většinu politicko-vojenských rizik řešit prostřednictvím dialogu, je pryč
Vlajka NATO

Dvojka

Michael Romancov, politický geograf z Univerzity Karlovy a Metropolitní univerzity Praha, odpoví na otázky, nakolik Rusko odrazuje síla Severoatlantické aliance a zda Putin změnil válečnou strategii. V den uctění památky Jana Palacha také připomeneme jeho význam a položíme si otázku, na kolik v současnosti jeho příběh rezonuje společností. Moderuje Zita Senková.
Michael Romancov, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Přeje Zita Senková. Je tady pravidelný čas na rozhovor v souvislostech. Hostem dnešního vydání, jak to vidí, je Michael Romancov, politický geograf z Institutu politologických studií Univerzity Karlovy. Buďte vítán. Dobrý den. Dobrý den.

  • Zajímat mě bude například to, nakolik Rusko odrazuje síla Severoatlantické aliance a kdy se podaří obnovit stabilitu v Rudém moři. Přeji nerušený poslech.

  • Nejprodávanější německý deník Bild získá přístup k tajnému dokumentu německé armády, která má rozpracovaný podrobný scénář možného konfliktu mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem. V něm by ji Moskva hybridně zaútočila na východní křídlo Severoatlantické aliance. Jde o scénář toho, co by se dělo krok za krokem, pokud by došlo k eskalaci, jak by asi postupoval Putina? Jak by se na to muselo bránit. Podle dokumentu by vše mohlo začít letos v únoru Rusko mobilizací 200000 vojáků a skončit bezprostřední hrozbou vypuknutí války v létě 2025. Německé ministerstvo obrany scénář odmítlo komentovat. Uvedl pouze, že analyzuje různé možnosti, včetně těch, které mohou být krajně nepravděpodobné. Tak co vám, pane Romancove s ní a do jaké míry?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají