Interview Plus

Z nelogičnosti Putinovy propagandy mlátíme hlavou do zdi, ale Rusové jsou smíření, soudí historička Shore

Interview Plus

Z nelogičnosti Putinovy propagandy mlátíme hlavou do zdi, ale Rusové jsou smíření, soudí historička Shore
Shore se v roce 2015 v ukrajinském Dnipru setkala s řadou lidí, kteří nemohli pochopit, proč jejich příbuzní věří nesmyslům o tom, že v Kyjevě proběhl nacistický puč

Plus

Vzpoura žoldáků z Wagnerovy skupiny vyvolala mnoho otázek ohledně toho, jak pevně ve skutečnosti drží moc Vladimir Putin. Propaganda ho po léta vykreslovala jako člověka, za něhož nemá Rusko náhradu – stejná propaganda také připravovala půdu pro invazi na Ukrajinu. „Ve skutečnosti nevíme, co se odehrává v myslích lidí v Rusku. Snažíme se to usilovně nějak zjistit, ale z Ruska se stala jakási černá skříňka,“ poznamenává americká historička Marci Shore.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vzpoura žoldáků z tzv. Vagnerovy armády vyvolala mnoho otázek ohledně toho, jak pevně drží ve skutečnosti moc Vladimir Putin. Jeho propaganda ho léta vykreslovala jako člověka, za něhož nemá Rusko náhradu. Stejná propaganda také dlouho připravovala půdu pro invazi na Ukrajinu, mimo jiné se zdůvodněním, že rozpad Sovětského svazu byla tragédie a že Ukrajinci vlastně nejsou samostatný národ. Proč ruská společnost přistoupila na takový výklad světa a uvěřila třeba i tomu, že Ukrajinu je nutné zbavit nacistů? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • Hostem interview je prof. historie na Yaleově univerzitě v americkém Connecticutu Mars již o rok. Jak jako historička hodnotíte záminky, které předkládal Vladimir Putin coby důvody pro válku proti Ukrajině?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají